Περιστέρι και Προμηθέας αγωνίζονται στην τελευταία αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League, γνωρίζοντας ήδη τους αντιπάλους τους στα Playoffs. Οι δύο ομάδες παρά την... αδιαφορία του αγώνα, έδωσαν τα πάντα στην αναμέτρηση, παραδίδοντας μαθήματα εξαιρετικού μπάσκετ ανά διαστήματα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και έφτασε τη διαφορά στο +15 (20-35) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με το Περιστέρι να μαζεύει τη διαφορά και το ημίχρονο να λήγει στο +8 για τους Πατρινούς (43-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα, αλλά η αρμάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε την αντεπίθεση της ισοφαρίζοντας σε 78-78 λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Χέιλ να λέει την τελευταία κουβέντα, οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη νίκη (92-94), με τον Λεωνίδα Κασελάκη να αστοχεί στο κρίσιμο τρίποντο φινάλε.

Τρομακτικό ξεκίνημα από τον Προμηθέα κόντρα στο Περιστέρι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες με τους Ράγκλαντ από το Περιστέρι και τον Ετσενίκε από πλευράς Προμηθέα να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα και να διαμορφώνουν στα πρώτα τρία λεπτά το 9-10 για τους φιλοξενούμενους. Η συνέχεια της πρώτης περιόδου ανήκε ξεκάθαρα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Με τον Άντονι Κάουαν να μοιράζει και να σκοράρει και τους Χέιλ και Χάμιλτον να πυροβολούν έξω από τα 6.75 η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 13 πόντους (13-26) τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να σκοράρουν σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με τη διαφορά στο +15 (20-35) υπέρ τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17usxf3kgf5)

Σερί 14-0 το Περιστέρι αλλά κράτησε τη διαφορά ο Προμηθέας

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά, με τις φωνές του Βασίλη Σπανούλη να πιάνουν τόπο και να αφυπνίζει τους παίκτες του. Το Περιστέρι μ' ένα απίστευτο σερί του 14-0 έφερε τη διαφορά στο -3 (34-37) και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της νίκης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17v1q4tu2ex)
Πρωταγωνιστής ήταν ο Νέιτ Ρένφρο με οκτώ προσωπικούς πόντους, με τον Κένι Γουίλιαμς να ευστοχεί από τη πλευρά του σε δύο κρίσιμα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν άφησαν να τους πάρει από κάτω και συνέχισαν την προσπάθεια τους με τον Ετσενίκε να επιστρέφει και να σκοράρει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17ux9a79w0p)
Ο Προμηθέας λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου απάντησε στο σερί του Περιστερίου με τρίποντα των Χέιλ και Ρέινολντς και πήγε στα αποδυτήρια στο +8 (43-51), έχοντας το προβάδισμα για τη νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17v7ffr1f3l)

Κρατάει διαφορά ασφαλείας ο Προμηθέας με τους Χέιλ και Ρέινολντς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν γρήγορα ξανά τη διαφορά στο +14 (45-59) με τον Χέιλ να είναι εκείνος που με δικούς του προσωπικούς πόντους έδωσε "ανάσα" στον Προμηθέα. Oι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Ράγκλαντ να μειώσουν στους 9 (50-59) αλλά είδαν τον Πουλιανίτη να τραυματίζεται.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17vd40zj189)
Ο Προμηθέας ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (57-68) με αποτέλεσμα να είναι το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη, σ' έναν αγώνα που είναι αδιάφορος βαθμολογικά, με τις δύο ομάδες να γνωρίζουν τους αντιπάλους τους στα Playoffs της Basket League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17vzdanswjt)

Ανατροπή για το Περιστέρι - Έστειλε το ματς στην παράταση ο Ετσενίκε

Την τελευταία τους αντεπίθεση ξεκίνησαν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη και μ' ένα 8-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου έφτασαν τη διαφορά στο -3 (65-68) και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το παιχνίδι από εκεί μετά είχε διάφορες διακυμάνσεις στο σκορ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν το προβάδισμα η μία μετά την άλλη, με τους Μήτρου Λονγκ και Κάουαν να πετυχαίνουν κρίσιμα τρίποντα, διαμορφώντας το 76-75  2:30 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17w3swpfgch)
Ένα τρίποντο του Χάμιλτον και ένα δίποντο του Ράγκλαντ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (78-78) 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στη συνέχεια ο Χέιλ κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις δύο βολές, αλλά ο έμπειρος γκαρντ του Περιστερίου με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 81-80 20" πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Ρένφρο αστόχησε και στις δύο βολές, ο Ντάγκουμπιτς έσπρωξε τη μπάλα στον Κένι Γουίλιαμς που κέρδισε φάουλ και έκανε από τη πλευρά του 1/2 βολές διαμορφώντας το 82-80. Στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα, ο Κάουαν έδωσε έτοιμο καλάθι στον Ετσενίκε που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17wl3o3vkb5)

Ο Χέιλ κέρδισε τον Ράγκλαντ στην παράταση σ' ένα απίστευτο παιχνίδι

Στην παράταση το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στον αγώνα, με τον Ράγκλαντ να πετυχαίνει τέσσερις προσωπικούς πόντους, αλλά είδε τους Κάουαν και Ετσενίκε να φέρνουν ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (86-86) 2:30 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.

Ο Χέιλ πήρε την ομάδα πάνω του και έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα πέντε πόντων (88-93) στους Πατρινούς 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ράγκλαντ όμως να είναι ξανά εκεί και να μειώνει στους 2 (91-93) με απίστευτο τρίποντο. Στο τέλος ο Κασελάκης είχε την ευκαιρία με τρίποντο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά αστόχησε, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν θριαμβευτές (92-94) σ' ένα παιχνίδι... διαφήμιση για το μπάσκετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17wuchw226h)