Ο Ηρακλής είναι η ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό της Elite League, με τη νίκη του επί του Ερμή Σχηματαρίου, 80-73, στο κλειστό των Λιοσίων και πλέον περιμένει το χαμένο του παιχνιδιού του Πανιωνίου με τον Μίλωνα για το δεύτερο εισιτήριο της Basket League τη σεζόν 2024-25.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c1r47fqqi1)

Η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο κλειστό των Λιοσίων έφερνε τον Ηρακλή ως φαβορί στον ημιτελικό του Final 4 της Elite League. Ο "γηραιός" είχε τον κόσμο και λογιζόταν ως η πιο δυνατή ομάδα από τις δύο. Ο Νίκος Οικονόμου, προπονητής του Ερμή, απουσίαζε, αφού βρισκόταν εκτός Ελλάδας και ο Κωνσταντίνος Σίσκος οδήγησε την ομάδα του στο κρίσιμο παιχνίδι. Ο Ηρακλής είχε υπεροπλία στη ρακέτα. Έμοιαζε, με το χρονικό μιας προαναγγελθείσης επικράτησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c1tkd5jjnl)

Ηρακλής-Ερμής Σχηματαρίου: Ένα σερί που δεν έφτανε

Παρ' όλα αυτά, τα χρειάστηκε. Ο εκπληκτικός Γερομιχαλός, με ένα ασύλληπτο κρεσέντο, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του Ερμή. Ο "Γηραιός" προηγούνταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με περίπου 2,5 λεπτά να απομένουν, είχε μια ασφαλή διαφορά, 43-30. Η δεύτερη περίοδος, ειδικά ύστερα από το 13-0 σερί που έφερε το σκορ στο 38-24, έμοιαζε να του ανήκει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c064m2m595)

Ωστόσο, τότε ανέλαβε ο δαιμόνιος γκαρντ του Ερμή. Ενορχήστρωσε ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 20-2. Ξαφνικά, ο Ερμής προηγήθηκε 50-45.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c0rz93sd7d)

Ο Ηρακλής επέστρεψε κάνοντας το δικό του επιμέρους 7-2, αλλά ο Ερμής ήταν στα Λιόσια για να δώσει μάχη. Προηγήθηκε με 10 πόντους, 64-54, και έμοιαζε να έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Με τον Κότα να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Κάρι να είναι φερέγγυος, αλλά και την καλή οργάνωση του παιχνιδιού από τον Σοκ, ο Ηρακλής πλησίασε ξανά.

Ο "Γηραιός" έμεινε, με νέο τρίποντο του Γερομιχαλού, τέσσερις πόντους πίσω, 69-65. Ωστόσο ο Κάρι, που ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, απάντησε με τρίποντο. Ο Ερμής προηγήθηκε ξανά 73-68, όμως ο Ηρακλής είχε τη λύση. Έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 73-73.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c155yp0jht)

Με 1'23'' να απομένουν, ο Μαστρογιαννόπουλος πέτυχε το πιο σημαντικό τρίποντο της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή να παίρνει το προβάδισμα, 76-73. Οι παίκτες του Αγγέλου έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, έκλεισαν τις διόδους στους παίκτες του Ερμή. Ο Κάρι έκλεψε την μπάλα από τον Γερομιχαλό (σε φάση που ο γκαρντ του Ερμή διαμαρτυρήθηκε για φάουλ) και σκόραρε με λέι απ, ενώ κέρδισε και φάουλ. Ο Σίσκος δέχθηκε τεχνική ποινή και ο Αμερικανός του Ηρακλή ολοκλήρωσε, με δύο βολές, ένα σερί 12-0 έστειλε τη διαφορά στους 7, 80-73. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1c1h449max5)