Υπέροχος ήταν ο τρίτος τελικός της Volleyleague μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, με τους "πράσινους" να επικρατούν 19-17 στο πέμπτο σετ, με άσο του Φερνάντο Ερνάντες και να κρατιούνται ζωντανοί στη σειρά των τελικών, αφού μείωσαν σε 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nffu262u1t)
Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός στο πέμπτο σετ, αν και βρέθηκε πίσω 13-11, παρ' όλα αυτά δεν είχε ποτέ match ball και ευκαιρία να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Τουναντίον, ο Παναθηναϊκός είχε, αρχής γενομένης από το 14-13, πέντε ευκαιρίες να πάρει το ματς και να κάνει... σεφτέ στη σειρά των τελικών. Το 3-2 (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17) στέλνει τη σειρά στου Ρέντη, την προσεχή Δευτέρα, 22 Απριλίου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nfkz8obc55)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η στιγμή που άλλαξε τις ισορροπίες

Ένα απίθανο θρίλερ έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς, για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος της Volleyleague. Ο Ολυμπιακός προηγούνταν 2-1, αλλά στις αρχές του τέταρτου σετ οι ισορροπίες άλλαξαν άρδην, όταν ο Τόνσεκ Στερν πέταξε την μπάλα άγαρμπα και χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nexw59gs49)

Η κίνηση του Σλοβένου διαγώνιου, που είναι ασταμάτητος από τότε που... ήρθε, άφησε την ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι με ένα κενό δυσαναπλήρωτο και, συγχρόνως, ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση ώστε να επιστρέψει σε ένα ματς που εφόσον ο Ολυμπιακός νικούσε θα κατακτούσε το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nfdzeaen5l)

Οι "πράσινοι" πήραν χωρίς αντίσταση, πριν καν τα μισά του, το πρώτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός ενορχήστρωνε την αντεπίθεσή του. Το 5-5 στο δεύτερο σετ μετατράπηκε σε 9-5 υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nd4ia7eg8p)

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τη διαφορά στον έναν, 18-19, και μέχρι το 20-21 ήταν ανταγωνιστικός. Ένα λάθος σερβίς του Βουλκίδη, ένας άσος του Τζούριτς και ένα μπλοκ του Ιντάλγκο, ο οποίος, όπως ο Κόβαρ από την άλλη πλευρά, ήταν καταπληκτικός, έφεραν το παιχνίδι στο 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0ndn5g2rruh)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Σήκωσαν το βάρος Στερν και Κουμεντάκης, αλλά...

Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στους Στερν και Κουμεντάκη, για να πάρει το προβάδισμα στο τρίτο σετ, ειδικά μετά τα μισά του, όταν, δηλαδή, σταμάτησε να τον κρατάει στο σκορ ο Ιντάλγκο, βγάζοντας τρομερή ενέργεια.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0ne5dp6rp69)

Ένα επιμέρους 2-0 έφερε το σκορ στο 16-19, ύστερα από άστοχη επίθεση του Βουλκίδη. Ο Στερν πήρε δύο πόντους για το 18-22, ενώ ο Κουμεντάκης ανέλαβε δύο μπάλες που... έκαιγαν και έστειλε το σκορ στο 19-24. Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο, σετ, όμως, τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά στο αντίστοιχο σημείο. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος σερβίς του Στερν, μία επίθεση άουτ του Ιντάλγκο και δύο άσους του Ερνάντες. Το 25-20 οδήγησε στο τάι μπρέικ.