Αποκλεισμός με το... καλημέρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Madrid Open! Μετά την κατάκτηση του Monte Carlo Masters και την εντυπωσιακή πορεία του μέχρι τον τελικό του Barcelona Open, o Έλληνας τενίστας δεν κατάφερε να επιβάλλει την κυριαρχία του στην Μαδρίτη. Δεν έμοιαζε συγκεντρωμένος κόντρα στον Βραζιλιάνο Τιάγκο Μοντέιρο ο οποίος αν και βρίσκεται στο Νο 118 του κόσμου με φοβερό πάθος, ψυχή και εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς του, κατάφερε να "λυγίσει" τον Έλληνα πρωταθλητή και να πανηγυρίσει την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4) έπειτα από 1 ώρα και 37 λεπτά αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0uuoaevwaox)

Αποκλείστηκε από το Madrid Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς αν και ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και με εύκολο hold έκανε το 1-0, είδε τον Μοντέιρο να τον ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Βραζιλιάνος που έμοιαζε πιο συγκεντρωμένος στα σημεία, κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Έλληνα τενίστα και να πάρει προβάδισμα με 3-1, ενώ έβαλε... δύσκολα στον Στέφανο ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 5-3. Σέρβιρε για να παραμείνει "ζωντανός" στο σετ, τα κατάφερε, μείωσε σε 5-4 ωστόσο ο αντίπαλος του... απάντησε και με 6-4 έκανε το 1-0 στα σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0utp39ddcch)
Ο Μοντέιρο μπήκε... φουριόζος στο δεύτερο σετ, και με το... καλημέρα έκανε break φτάνοντας να προηγείται με 2-0 έχοντας σε εξαιρετική μέρα το σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς "πάλεψε" αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, δεν είχε... απαντήσεις στο πρώτο σερβίς του αντιπάλου του (89%) και μοιραία οδηγήθηκε στην ήττα με 6-4 και στο δεύτερο σετ αποχαιρετώντας το τουρνουά στη φάση των "32".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0uuf3jgvhtd)
Ο Στέφανος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 winners και τέσσερις άσους, ενώ υπέπεσε σε 8 αβίαστα και ένα διπλό λάθος. Ο Μοντέιρο από την πλευρά του, είχε τέσσερις περισσότερους winners (24), ίδιους άσους, έκανε τα μισά αβίαστα και κανένα διπλό σφάλμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0uv0x6zj47d)