Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός προσφέρουν σπουδαίες "μάχες" σε όλα τα αθλήματα! Μετά το βόλεϊ γυναικών και ανδρών όπου το πρωτάθλημα κρίθηκε στο πέμπτο παιχνίδι, κάτι ανάλογο έγινε και στο μπάσκετ γυναικών στους τελικούς της Α1. Αν και οι  "ερυθρόλευκες" είχαν προηγηθεί στη σειρά με τις "πράσινες" με 2-1,  ισοφαρίστηκαν στο Μετς και η στέψη της πρωταθλήτριας ομάδας... μεταφέρθηκε σε πέμπτο τελικό στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Εκεί όπου "έλαμψαν" οι "ερυθρόλευκες" και με σπουδαία εμφάνιση νίκησαν τις "πράσινες" με 61-45 και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδος στην Α1 Γυναικών. Οι γηπεδούχες που αγωνίστηκαν χωρίς τη Βίτολα, κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασαν την αρχηγό τους, Αγγελική Νικολοπούλου με τραυματισμό όπως και την Σπυριδοπούλου (κάταγμα στη μύτη), κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά τους καθ' όλη τη διάρκεια και να κατακτήσουν την κούπα του πρωταθλήματος για τρίτη σερί χρονιά και όγδοη συνολικά!

Ιδανικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό, τραυματίστηκε η Νικολοπούλου

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τους πρώτους πόντους στο ματς, προηγήθηκε με 0-2, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2, όμως οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις πρώτες επιθέσεις τους. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 6-6 όμως στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκες" ανέβασαν την απόδοση τους στο παρκέ και μ' ένα σερί 4-0 με καλάθια των Νικολοπούλου και Χριστινάκη "έκλεισαν" το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 12-6.

Τα... χαμόγελα στον Ολυμπιακό "έσβησαν" όταν είδε τη Νικολοπούλου να γλιστρά στο παρκέ, να πιάνει το αριστερό της γόνατο και να αποχωρεί υποβασαζόμενη από το παρκέ. Έτσι, οι γηπεδούχες αναγκάστηκαν να πορευτούν χωρίς τις υπηρεσίες της αρχηγούς τους δεχόμενες ένα σημαντικό πλήγμα. Το 12-6 έγινε 15-6 με τρίποντο της Δίελα, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (21-11).

Οι "πράσινες" έμοιαζαν μπλοκαρισμένες επιθετικά και δεν έβρισκαν τις λύσεις στο σκοράρισμα, τη στιγμή που οι "ερυθρόλευκες" κατάφεραν να... εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 14 και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-13.

mpasket-gunaikwn

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 16 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη 9 (3), Διέλα 3, Χριστινάκη 11 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Κολλάτου 4 (1), Τόμπιν 10 (10 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8 (2/8 τρίποντα), Καρακασίδου, Παυλοπούλου, Τσβίτκοβιτς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5 (1), Τζόουνς 5 (1/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15 (7/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου

Ολοκλήρωσε τον θρίαμβο ο Ολυμπιακός που στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες δεν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, όμως στη συνέχεια με δυο σερί τρίποντα και από τις δυο πλευρές, το σκορ οδηγήθηκε στο 29-19. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ενώ με τρίποντο της Κολλάτου η διαφορά ανέβηκε στο +14 (34-20). Το +14 έγινε +16 από την ομάδα του Πειραιά που προηγήθηκε με 38-22, ενώ οι "πράσινες" που προσπαθούσαν να μείνουν... ζωντανές στο ματς, μ' ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 38-26.

Με δυο σερί τρίποντα της Καρλαύτη ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός που είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στο +19 (45-26). Με δυο βολές της Τόμπιν για πρώτη φορά η διαφορά... ξέφυγε στους 21(47-26) όμως στη συνέχεια το "τριφύλλι" έδειξε αντίδραση και με σερί 8-0 κατέβασε τη διαφορά στους 13 (47-34). Οι "πράσινες"έδειχναν σφυγμό, κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10 (49-39) όμως με μεγάλο τρίποντο της Γουίλιαμς η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +13 (52-39).

Ο Ολυμπιακός μετά την Νικολοπούλου, έχασε και την Σπυριδοπούλου καθώς φάνηκε να σπάει τη μύτη της και αποχώρησε από το παρκέ, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά, οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 61-45και κατ' επέκταση τον τίτλο του πρωταθλήματος.