Σοκαριστική ήταν η ήττα που υπέστη ο Ολυμπιακός από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, χθες το βράδυ, για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Παρά το γεγονός ότι ο νταμπλούχος Ελλάδας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα έκανε όλα λάθος και τελικά ηττήθηκε με σκορ 83-82, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν βέβαια και σοβαρά παράπονα από σφυρίγματα των διαιτητών σε κρίσιμες φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο Μπαρτζώκας είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του χθες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έβλεπε τη Βαλένθια να μένει αρκετά κοντά στο σκορ και σε ένα τάιμ άουτ που κάλεσε ο ίδιος έγινε η έκρηξη.

Ο Έλληνας τεχνικός τα έψαλε στους παίκτες του για τα πολλά λάθη στην άμυνα και τους τόνισε πως αντί να παίζουν, περπατάνε.

«Παίζουμε άμυνα με τα μάτια. Μάλλον νομίζατε ότι το παιχνίδι τελείωσε και αρχίσατε να κοιτάτε τα στατιστικά σας. Αρχίστε να παίζετε άμυνα και να κινείστε πιο γρήγορα στην επίθεση, γιατί τώρα… περπατάτε!», είπε χαρακτηριστικά στους παίκτες.

Ωστόσο, εκείνοι δεν αφυπνίστηκαν, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να ηττηθεί δεύτερη διαδοχική φορά στο ΣΕΦ.