Πέρασε το Μαρόκο στα ημιτελικά. Απέκλεισε την Πορτογαλία.

Το Μαρόκο συνεχίζει ακάθεκτο και ζει το όνειρό του. Νίκησε την Πορτογαλία με 1-0 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022, σκοράροντας λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Πορτογαλία θέλησε να πάρει τα ηνία του αγώνα γνωρίζοντας πως το Μαρόκο είναι μια ομάδα που «τρέφεται» όσο κρατάει πίσω το μηδέν. Ο Ζοάο Φέλιξ απείλησε με έξυπνη και δύσκολη και κεφαλιά για τον Μπόνο στο 5′ με τον τερματοφύλακα του Μαρόκου να έχει απάντηση. Το χρυσό γκολ του Εν Νεσίρι στο 43' (από την τραγική έξοδο του Ντιόγκο Κόστα) αποδείχθηκε αρκετό για τους παίκτες του Ουαλίντ Ρεγκραγκί, οι οποίοι αμύνθηκαν υποδειγματικά στα επόμενα 60 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) και όταν οι Πορτογαλοί στις λιγοστές στιγμές τους μπόρεσαν να απειλήσουν, ο τρομερός Μπόνο τους είπε όχι κλειδώνοντας την ιστορική πρόκριση για την ομάδα του.