Οχτω παιχνίδια είχε το μενού του NBA με τις μεγαλειώδεις εμφανίσεις να μη λείπουν, ενώ και η παράταση έκανε την εμφάνιση σε παιχνίδι που δεν αναμενόταν.

"Έπιασε" ρεκόρ του Τσαμπερλέιν στο NBA ο Νίκολα Γιόκιτς

Ο Νίκολα Γιόκιτς είναι ένας ψηλός που μπορεί να κάνει πράγματα όσο λίγοι μέσα στο γήπεδο και το έχει αποδείξει πολλάκις στο παρελθόν. Αυτή τη φορά επέλεξε να κάνει και κάτι ακόμα πιο ξεχωριστό, "πιάνοντας" το ρεκόρ του Γουίλτ Τσάμπερλειν. Έκανε το "τέλειο" triple double, καθώς ο Σέρβος σέντερ είχε 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ έχοντας όμως 11/11(!) σουτ εντός παιδιάς και 3/3 βολές, τελειώνοντας τον αγώνα χωρίς να χάσει σουτ. Μοναδικό του ψεγάδι τα τρία λάθη που έκανε στη νίκη των Νάγκετς με 142-105 κόντρα στους Γκρίζλις που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζα Μοράντ.

Δύσκολα στη παράταση οι Σέλτικς τους Πίστονς

Δυσκολότερη απ' ότι περίμενε κάποιος ήταν η νίκη των Σέλτικς κόντρα στους απογοητευτικούς φέτος Πίστονς. Οι "Κέλτες" έκαμψαν την αντίσταση του Ντιτρόιτ στη παράταση με 128-122 και το υποχρεώσαν στην 28η(!) σερί ήττα του στο NBA. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Πορζίνγκις με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τέιτουμ πρόσθεσε άλλους 31 έχοντας δίνοντας και 10 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους τρεις(!) παίκτες πέτυχαν double double με τον Κάνιγχαμ να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας με 31 πόντους και 9 ασίστ.

Ιστορικό double double από τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον

Στις εξαιρετικές εμφανίσεις με απίστευτο double double επέστρεψε ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον ο οποίος στη νίκη των Πέισερς μέσα στο Σικάγο είχε 21 πόντους, μοίρασε 20(!) ασίστ και δεν είχε κανένα λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής. Η ιστορική αυτή εμφάνιση του σταρ της Ιντιάνα θα μείνει στην ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στο NBA που φτάνει σε double double 20+ πόντων, 20+ ασίστ και 5+ τριπόντων σ' ένα παιχνίδι. Αντίστοιχα, σε συνδυασμό με τα μηδέν λάθη του στον αγώνα έγινε ο δεύτερος παίκτης πίσω από τον Κρις Πολ που καταφέρνει κάνει τέτοιο. Για την ιστορία οι Πέισερς κέρδισαν τους Μπουλς με 104-120.