Δεν σταματάει να μας εκπλήσσει φέτος ο Μίλωνας και η απίστευτη πορεία που έχει πραγματοποιήσει μέχρι στιγμής στο CEV Cup.

Στους "4" του CEV Cup ο Μίλωνας που συνεχίζει το ταξίδι του

Ο Μίλωνας πήγε στη Γαλλία με "προίκα" το 3-2 του πρώτου αγώνα αλλά ήξερε πως για να πάρει την πρόκριση ουσιαστικά θα χρειαζόταν πάλι τρία σετ. Όπως και έγινε δηλαδή στο τέλος, με τους Γάλλους να προηγούνται παίρνοντας πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-18 κάνοντας το 1-0. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους παίρνοντας τα δύο επόμενα και γυρίζοντας το παιχνίδι υπέρ τους. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήξερε πως το μόνο που χρειάζεται πλέον είναι ένα σετ και μάλιστα ότι έχει 3(!) ευκαιρίες για να το πετύχει. Αυτό συνέβη διότι αν οι γηπεδούχοι πάρουν τα δύο επόμενα σετ και κάνουν το 3-2 - όπως και έγινε τελικά - θα οδηγηθούν στο περίφημο... χρυσό σετ που θα δώσει τελικά και την πρόκριση.

Με MVP Γιορντάνοφ πέρασε στους "8" ο Μίλωνας

Κάπου εκεί αν και η ψυχολογία ήταν υπέρ των Γάλλων ήταν στα ύψη, η ψυχραιμία των παικτών του Μίλωνα και ειδικά του Γιορντάνοφ που έχει φάει τα γήπεδα με το... κουτάλι έκανε τη διαφορά. Όπως και το τάι μπρέικ έτσι και το "χρυσό σετ" τελειώνει στους 15 πόντους. Εκεί ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού έδειξε πως είναι γεννημένος για τα μεγάλα παιχνίδια και καθάρισε τον αγώνα για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα με 13-15. Με αυτόν τον τρόπο ο Μίλωνας συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο CEV Cup φτάνοντας μέχρι τους "4" οι οποίοι όμως γίνονται αυτόματα "8" μιας και έρχονται και τέσσερις ομάδες από το Champions League. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιορντάνοφ με 23 πόντους, ενώ ακολούθησε με εξαιρετική εμφάνιση ο Νανόπουλος με 18.