Ήταν μια νύχτα μαγική κι ονειρεμένη αυτή της Πέμπτης στην “Opap Arena” για την εθνική Ελλάδας. Αν και δεδομένα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φάνταζε ως φαβορί για την επικράτηση επί του Καζακστάν, ούτε ο πιο αισιόδοξος υποστηρικτής του Γκουστάβο Πογιέτ και των παικτών του μπορούσε να φανταστεί το απίθανο σενάριο του πρώτου ημιχρόνου με τους Έλληνες διεθνείς να ισοπεδώνουν μια πειθαρχημένη ομάδα σκοράροντας τέσσερις φορές!

Αρχικά, ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έπειτα ο Πέλκας με κεφαλιά-δυναμίτη από κοντά και στην συνέχεια οι Ιωαννίδης με προβολή και Κουρμπέλης με κεφαλιά, υπέγραψαν μια… γαλανόλευκη ραψωδία σφραγίζοντας την πρόκριση της εθνικής στον μεγάλο τελικό των playoffs απέναντι στη Γεωργία το βράδυ της Τρίτης 26/3 (19.00), με έπαθλο μια θέση στα τελικά του Euro 2024

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czzr551o5gxd)

Η τελευταία τεσσάρα της εθνικής… από ημίχρονο

Πότε, όμως, είχε σκοράρει ξανά η εθνική μας τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο; Για να τη βρούμε θα πρέπει να γυρίσουμε το χρόνο πίσω στο 2016.

Ήταν 6 Σεπτεμβρίου 2016, όταν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέστρεφε στο Φάρο της Πορτογαλίας (12 χρόνια μετά το έπος του 2004) για να αντιμετωπίσει το Γιβραλτάρ για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018. Οι διεθνείς μας είχαν στήσει πάρτι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και είχαν διαμορφώσει το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Γιβραλτάρ - Ελλάδα 1-4 | Το γκολ του Φορτούνη | Gibraltar vs Greece 1-4 | Fortounis' Goal {6/9/2016}

Τα υπόλοιπα… ντόρτια της εθνικής Ελλάδας σε ένα ημίχρονο

Για να αντιληφθεί κανείς το μέγεθος του επιτεύγματος των Ελλήνων διεθνών, στη μεταπολεμική ιστορία της εθνικής ομάδας συναντάμε ακόμη μόλις 5 περιπτώσεις που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο. Για πρώτη φορά και μάλιστα… εις διπλούν το πετύχαμε σε… ασπρόμαυρο φόντο! Στις 25 Νοεμβρίου του 1949 στο γήπεδο του Παναθηναϊκού η Ελλάδα του Πεντζαρόπουλου, του Μουράτη και του Μαρόπουλου σκόρπισε με 8-0 τη Συρία πετυχαίνοντας από τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο!

Στις 10 Νοεμβρίου 2001, η Ελλάδα υποδέχτηκε σε φιλικό στο “Νίκος Γκούμας” την Λετονία και την είχε συντρίψει 4-2, με σόου από Τσιάρτα, Νικολαϊδη στο πρώτο ημίχρονο.

Στις 17 Νοεμβρίου 2008 (στα “χρυσά” χρόνια της εθνικής) η Ελλάδα υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τη Μάλτα για τα προκριματικά του Euro 2008 και τη διέλυσε με 5-0 με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ρεσιτάλ του Φάνη Γκέκα.

17/11/2007 Eλλάδα-Μάλτα 5-0

Στις 10 Οκτωβρίου 2009 η Ελλάδα υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τη Λετονία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 και μετά το ρεσιτάλ του Βερπακόβσκις στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ στην επανάληψη και έφτασε στο επιβλητικό 5-2.

10/10/2009 Ελλάδα-Λετονία 5-2

H εθνική μας κατάφερε να σκοράρει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο και ανήμερα… εθνικής επετείου! 28 Οκτωβρίου 1978, στο Καυτανζόγλειο της Θεσσαλονίκης, θρίαμβος με 4-1 επί των Ούγγρων για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών του 1980, με “γαλανόλευκο” πάρτι τεσσάρων γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

1978 (October 28) Greece 4-Hungary 1 (EC Qualifier).mpg

Όταν η Ελλάδα πέτυχε… πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο

Υπήρξαν όμως και τρεις περιπτώσεις στη μεταπολεμική ιστορία της εθνικής ομάδας που οι Έλληνες διεθνείς σκόραραν πέντε και όχι τέσσερις φορές σε ένα ημίχρονο.

Στις 15 Νοεμβρίου 1995, στο “Γεντί Κουλέ” του Ηρακλείου η Ελλάδα υποδέχτηκε τις Νήσους Φερόε για τα προκριματικά του Euro 1996 και έφτασαν στην επιβλητική νίκη με 5-0 πετυχαίνοντας όλα τους τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

1995   ΕΛΛΑΣ(GREECE)- ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (FAROE  ISLANDS)  5-0

Στις 10 Οκτωβρίου 1990 σε ένα φιλικό με την Αίγυπτο στο ΟΑΚΑ που γράφτηκε ιστορία, η εθνική μας όχι μόνο πέτυχε πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο (τελικό σκορ 6-1), αλλά ο Δημήτρης Σαραβάκος είχε σκοράρει… πέντε φορές σε μια ανεπανάληπτη επίδοση.

1990 ΕΛΛΑΣ(GREECE)-ΑΙΓΥΠΤΟΣ(EGYPT) 6-1  φιλικο

Στις 11 Οκτωβρίου 1978 στο γήπεδο του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, η εθνική μας ομάδα συνέτριψε 8-1 τη Φινλανδία για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών 1980 (την πρώτη διοργάνωση που συμμετείχε) με τους διεθνείς να πετυχαίνουν ξανά πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ελλάδα - Φινλανδία 8-1 Προκριματικά Κυπέλλου Ευρώπης 1980

Πότε έχει δεχτεί η εθνική ομάδα τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο

Υπήρξαν, όμως, και ουκ ολίγες φορές μεταπολεμικά (11 συνολικά) που η εθνική μας ομάδα αποτέλεσε το… θύμα και όχι το θύτη επίτευξης τεσσάρων γκολ σε ένα ημίχρονο.

Στις 16 Αυγούστου 2006 η Αγγλία μας είχε ισοπεδώσει στο πρώτο ημίχρονο φιλικής αναμέτρησης που είχε διεξαχθεί στο “Ολντ Τράφορντ” πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με πρωταγωνιστή τον Πίτερ Κράουτς (είχαμε ηττηθεί 4-0).

Το πιο… χρήσιμο στραπάτσο της εθνικής είχε σημειωθεί στις 28 Απριλίου 2004 (λίγους μήνες πριν το θρίαμβο στο Euro) όταν η Ελλάδα είχε γνωρίσει τη συντριβή με 4-0 στο Αϊντχόφεν, με τους Ολλανδούς να στήνουν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ. Οι φήμες της εποχής λένε ότι ο Ρεχάγκελ είχε… σχεδιάσει ουσιαστικά τη βαριά ήττα για να ξυπνήσουν οι διεθνείς μας πριν το ονειρεμένο ταξίδι στα γήπεδα της Πορτογαλίας.

The Netherlands - Greece 4 / 0 (Friendly: April / 28 / 2004)

Στις 5 Σεπτεμβρίου 2002 στο ντεμπούτο του Ότο Ρεχάγκελ στον πάγκο της εθνικής μας, ο Γερμανός είχε ζήσει έναν εφιάλτη στο Ελσίνκι με τους Φινλανδούς να μας διαλύουν με 5-1, σκοράροντας τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Αρκετά χρόνια νωρίτερα, 11 Οκτωβρίου 1989 στη Βάρνα, η Βουλγαρία του Κρίστο Στόιτσκοφ μας είχε φιλοδωρήσει με τέσσερα γκολ από το 70’ έως το 88’ (!) και μας είχε υποχρεώσει σε βαριά ήττα με 4-0.

5 Απριλίου 1978, η Πολωνία του θρυλικού Μπόνιεκ μας κάνει… φύλλο και φτερό και μας συντρίβει 5-2 σε φιλικό στο Πόζναν πετυχαίνοντας 4 γκολ από το 11’ έως το 32’!

Νέο… βαλκανικό βατερλό σε φιλικό με την Ρουμανία 21 Σεπτεμβρίου του 1977, όταν η Ελλάδα γνώρισε τη συντριβή 6-1στο Βουκουρέστι, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στις 16 Φεβρουαρίου 1972 οι “ιπτάμενοι Ολλανδοί” του Γιόχαν Κρόιφ μας φιλοδωρούν με πέντε γκολ (0-5) σε φιλικό στο Καραϊσκάκη με τον κορυφαίο Ολλανδό όλων των εποχών και τον Χουλσόφ να σκοράρουν από δύο φορές έκαστος στο δεύτερο ημίχρονο!

Στις 16 Ιουλίου 1967, η εθνική μας ομάδα ηττάται 4-0 από τη Σοβιετική Ένωση στην Τιφλίδα, για τα προκριματικά του του Κυπέλλου Εθνών 1968 με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Στις 24 Απριλίου 1960 η εθνική Ελλάδος του Θεοδωρίδη, του Λινοξυλάκη και του Νεστορίδη γνωρίζει τη συντριβή με 5-0 από τη Γιουγκοσλαβία στο γήπεδο του Παναθηναϊκού για το Προολυμπιακό τουρνουά με τους “πλάβι” να μας ισοπεδώνουν με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Την 1η Οκτωβρίου 1958 βαριά ήττα από τη Γαλλία με 7-1 στο Παρίσι, με τους “πετεινούς” να πετυχαίνουν τα τέσσερα γκολ τους στο δεύτερο ημίχρονο.

13 Μαρτίου του 1955, μια από τις πρώτες συντριβές του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος από τη Β’ Ισπανίας στη Μαδρίτη για το Μεσογειακό Κύπελλο. 7-1 με τους Ίβηρες να πετυχαίνουν 4 γκολ στην επανάληψη.

Πότε δέχτηκε η Ελλάδα… πεντάρα σε ένα ημίχρονο

Υπάρχει, βέβαια, και μια μελανή σελίδα στην ιστορία της εθνικής μας, όταν δέχτηκε πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο. 17 Μαϊου 1989, στο “Ίντρες Παρκ” της Κοπεγχάγης η Ελλάδα διασύρθηκε με 7-1 από τη Δανία για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 1990 με τους Σκανδιναβούς να βρίσκουν δίχτυα πέντε φορές στην επανάληψη.

1989 (May 17) Denmark 7-Greece 1 (World Cup Qualifier).avi

Αυτή δεν ήταν η πρώτη… εφτάρα που μας έχουν φιλοδωρήσει οι Δανοί. Είχε προηγηθεί και εκείνη στις 3 Ιουλίου 1960 σε φιλικό στο ίδιο γήπεδο, με ίδιο σενάριο και… πέντε σκανδιναβικά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εθνική μας ομάδα έχει δεχτεί άλλη μια φορά πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο το μακρινό 1956 (όταν ακόμη δεν είχε θεσπιστεί εθνική κατηγορία στη χώρα μας) στη συντριβή με 7-1 από την Β’ Ιταλίας, στη Νάπολι για το Μεσογειακό Κύπελλο.