Ο αγώνας Ολυμπιακός Άστον Βίλα για το Euro Conference League κουβαλά στο παρελθόν ένα 13άρι αναμετρήσεων μεταξύ του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και του Ουνάι ΈμεριΟ Ολυμπιακός θα έχει φυσικά στον πάγκο του τον Χοσέ Μεντιλίμπαρ και η Άστον Βίλα τον Ουνάι Έμερι το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης, στη 14η αναμέτρηση μεταξύ των δύο τεχνικών.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ Ετσεμπαρία είναι γεννημένος στις 14 Μαρτίου 1961, στην πόλη Ζάλντιμπαρ, στην επαρχία της Βισκαίας, στη Χώρα των Βάσκων. Ο τεχνικός της Άστον ΒίλαΟυνάι Έμερι είναι κι αυτός βασκικής καταγωγής, αλλά μια δεκαετία μικρότερος. Έχει γεννηθεί στις 17 Νοεμβρίου 1971, στην Ονταριμπία της επαρχίας της Γκιπούθκοα, επίσης στη Χώρα των Βάσκων. Κάπου 80 χιλιόμετρα είναι η απόσταση ανάμεσα στη Ζάλτνιμπαρ και την Ονταριμπία.

Ολυμπιακός εναντίον Αστον Βίλα είναι η 14η αναμέτρηση Μεντιλίμπαρ - Έμερι

Το 13άρι των αναμετρήσεων ΜεντιλιμπαρΈμερι άρχισε το 2006. Τότε ο Μεντιλίμπαρ ανέλαβε τις τύχες της Βαγιαδολίδ, στην οποία έμεινε μέχρι την 1η Φεβρουαρίου του 2010. Την περίοδο 2007-08 συνάντησε τον Έμερι ως προπονητή της Αλμερία. Μια νίκη εντός έδρας για τον καθένα, με το ίδιο σκορ, 1-0, ήταν ο απολογισμός.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nliwcug169)

Την επόμενη σεζόν ο Έμερι βρέθηκε στη Βαλένθια. ΒαγιαδολίδΒαλένθια 0-1 στον πρώτο γύρο, ΒαλένθιαΒαγιαδολίδ 1-2 στον δεύτερο, συνεπώς και πάλι από μια νίκη για τον καθένα.

Τη σεζόν 2009-10 έπαιξαν στον πρώτο γύρο με τις ίδιες ομάδες και ο Έμερι νίκησε εκτός έδρας με 4-2. Ο Μεντιλίμπαρ πήρε τη ρεβάνς τη σεζόν 2010-11 έχοντας αναλάβει την Οσασούνα. Ως γηπεδούχος επικράτησε 1-0. Την περίοδο 2011-12, ΟσοασούνσαΒαλένθια 1-1 και ΒαλένθιαΟσασούνα 4-0.

Ολυμπιακός και Άστον Βίλα δεν έχουν παρελθόν, έχουν όμως ο Μεντιλίμπαρ και ο Έμερι

Την περίοδο 2012-13, ο Μεντιλίμπαρ παρέμενε στην Οσασούνα και νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη, η οποία είχε στον πάγκο τον Έμερι. Συναντήθηκαν και πάλι την περίοδο 2015-16 όταν ο νυν τεχνικός της Αστον Βίλα παρέμενε στη Σεβίλλη, αλλά ο Μεντιλίμπαρ βρισκόταν στον πάγκο της Ειμπάρ, η οποία υποδέχθηκε της ομάδα του Έμερι με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nll1ltsg21)

Ακολούθησαν τρεις ήττες του Μεντιλίμπαρ από τον Έμερι. ΣεβίλληΕϊμπάρ 1-0 την περίοδο 2015-16, ΒιγιαρεάλΕϊμπάρ 2-1 (202-21) και στον δεύερο γύρο ΕϊμπάρΒιγιαρεάλ 1-3.

Σε σύνολο λοιπόν δεκατριών αγώνων στη La Liga, ο Έμερι πανηγύρισε επτά νίκες έναντι τεσσάρων του Μεντιλίμπαρ ενώ δύο αγώνες έληξαν χωρίς νικητή.