Η αλήθεια είναι ότι μεγαλύτερο ενδιαφέρον πρόκειται να έχουν οι αναμετρήσεις της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπασκόνια στα playoffs της Euroleague, από ό,τι οι ενδεχόμενες με τη Βίρτους Μπολόνια. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, με τον Μάρκους Χάουαρντ να σκοράρει 28 πόντους με 8 στα 19 (!) τρίποντα σε λιγότερα από 25 λεπτά συμμετοχής, νίκησε τους Ιταλούς 89-77 στο τελευταίο παιχνίδι των play-in και ολοκλήρωσε την οκτάδα.

Μπασκόνια-Βίρτους Μπολόνια: "Εμφύλιος" με... νόημα

Πέραν των καταβολών Μπασκόνια και Ρεάλ, που θα κάνουν ξεχωριστές τις αναμετρήσεις τους, με τους Βάσκους να έχουν μια εγγενή απέχθεια για την πρωτεύουσα της Ισπανίας, πέραν της ιδιομορφίας και της προσωπογεωγραφίας ενός δυνητικά "εμφύλιου πολέμου", τα παιχνίδια τους στη Euroleague ήταν θεαματικά.

Κι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το τι γύρευε η Ρεάλ στις τελευταίες αναμετρήσεις της, έχοντας εξασφαλίσει από τον... Ιανουάριο την πρωτιά στην κατάταξη, ως εκ τούτου δεν μπορεί να λάβει υπόψη του ως ακαταμάχητο επιχείρημα το 95-91 με το οποίο νίκησε η Μπασκόνια στη Μαδρίτη, το ματς της πρεμιέρας, όπου οι παίκτες του Τσους Ματέο πέρασαν διά πυρός και σιδήρου (79-77), από τη θρυλική "Φερνάντο Μπουέσα Αρένα", μπορεί να λειτουργήσει ως ένδειξη για τις αναμετρήσεις της προσεχούς και της επόμενης εβδομάδας.

Η Μπασκόνια δεν είχε στη σύνθεσή της τον τραυματία Τσίμα Μονέκε στο ματς με τη Βίρτους και το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, 41-41, αλλά στην τρίτη περίοδο οι Βάσκοι έπαθαν... ανάφλεξη. Μετά το καλάθι του Σενγκέλια, "έτρεξαν" ένα σερί 12-0 και έφεραν τη διαφορά στους 10, 53-43, με δίποντο του Ρογκαβόπουλου, ο οποίος ήταν θετικός, με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, από 2 κλεψίματα και λάθη και ένα μπλοκ σε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 16, 63-47, στο 27' με ένα από τα τρίποντα του Χάουαρντ. Η Βίρτους σχεδόν παραδόθηκε, αφού η διαφορά δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφιο αριθμό.

Euroleague: Το πανόραμα των τεσσάρων παιχνιδιών των playoffs