Η Φιορεντίνα πήρε μια νίκη - θρίλερ με 3-2μ εκτός έδρας επί της Κάλιαρι για την τελευταία αγωνιστική της Serie A. Με αυτή τη νίκη η Φιορεντίνα πήρε την 8η θέση και μαζί ένα εισιτήριο για το Europa Conference League.

Πλέον το μυαλό των "Βιόλα" είναι στον Ολυμπιακο, τον οποίο θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τετάρτη στον τελικό του Europa Conference League.

Η Φιορεντίνα πήρε το «διπλό» στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του Αρτούρ Μέλο, ενώ «χρωστά» ακόμη ένα ματς εκτός έδρας με την Αταλάντα (2/6) στο οποίο θα παίξει καθαρά και μόνο για το γοήτρό της.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h9t5vvza41)

Αποθεώθηκε ο συγκινημένος Ρανιέρι

Πριν τη σέντρα τoυ αγώνα ο Κλαούντιο Ρανιέρι γνώρισε την καθολική αποθέωση από τους οπαδούς που είχαν κατακλύσει τη Ντόμους Αρένα. Ακόμη και ο διαιτητής του ματς τον χειροκροτούσε, μιας και ο Ιταλός τεχνικός στα 72 του χρόνια ανακοίνωσε πριν από μερικές ημέρες ότι αυτό θα είναι το τελευταίο του ματς στους πάγκους.

Μετά από 38 χρόνια τεράστιας καριέρας είπε «αντίο» στην προπονητική. Καταχειροκροτήθηκε από οπαδούς, τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, μη μπορώντας να συγκρατήσει τα δάκρυά του, ενώ και ο ίδιος αντεπέδιδε το χειροκρότημα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h966vr9aex)

Το εύστοχο πέναλτι του Αρτούρ Μέλο έδωσε τη νίκη στη Φιορεντίνα

Αναφορικά με την εξελιξη του ματς η Φιορεντίνα προηγήθηκε με τον Μποναβεντούρα στο 39'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ha70blick1)

Η Κάλιαρι το γύρισε σε 2-1 με τους Ντεϊόλα (64'), Κίνγκστον (86').

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1hb8c88v6pl)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1hbpiw8gw5d)

Ωστόσο η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο ισοφάρισε στο 89' με τον Νίκο Γκονζάλες και στο 90'+12 πήρε τη νίκη με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αρτούρ Μέλο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1hbtovytvk1)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1hbyaw6wry9)

Η ενδεκάδα της Φιορεντίνα με τον Ιταλιάνο να έκανε ροτέισον: Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς (66΄ Μαρτίνες Κουάτρα), Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (73' Μπελτράν), Μαντράγκορα (56' Αρτούρ), Ικονέ (56΄ Γκονζάλες), Μπαράκ, Καστροβιλί, Μπελότι (73' Ενζολά).