Χάρη στο γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς επικράτησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου και πήρε την τρίτη θέση του 1ου ομίλου.

Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, για να ισοφαρίσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Αλ Φαράζ με πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα (41΄), ο 45χρονος τερματοφύλακας των «Φαραώ», Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος έγινε σήμερα ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, απέκρουσε (με τη βοήθεια του δοκαριού) πέναλτι του Αλ Μουαλάντ.

Διαιτητής: Βίλμαρ Ρολντάν (Κολομβία)

Κίτρινες κάρτες: Γκαμπρ (45+5′), Φατί (86′)

Κόκκινες κάρτες: –

Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Ελ Χαντάρι, Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ-Σαφί, Ελνενί, Χαμέντ, Σαλάχ, Σαΐντ (45+7′ Ουάρντα), Τρεζεκέ (81′ Καχραμπά), Μοσέν (64′ Σόμπχι)

Αίγυπτος (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Μπουράικ, Χαουσάουι, Μοτάζ Χαουσάουι, Αλ Σαχράνι, Μπαμπίρ (65′ Ασίρι), Αλ Φαράζ, Οτάιφ, Αλ Μογκάουϊ, Αλ Νταουσάρι, Αλ Χαρμπί (65′ Ασιρί)