Η Ρεάλ Μαδρίτης απέκλεισε την Μάντσεστερ Σίτι στα προημιτελικά του Champions League και στην φάση των "4" θα παίξει απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Η κανονική διάρκεια με την παράταση έληξε 1-1 (3-3 είχε λήξει η πρώτη αναμέτρηση στη Μαδρίτη) ενώ στην διαδικασία των πέναλτι η "Βασίλισσα" επικράτησε 4-3, με τον τερματοφύλακα της Άντρι Λούνιν να αποκρούει δύο πέναλτι.

Κι έτσι η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πέρσι κατέκτησε τo Champions League δεν θα συνεχίσει την πορεία υπεράσπισης του. Αντίθετα η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο μεγαλύτερο διάστημα των 120 λεπτών ήταν στην σε θέση άμυνας, θα κυνηγήσει την κατάκτηση τοιυ 15ου τροπαίου της.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε έξυπνη τακτική και κλείδωσε αρχικά τα ατού της Μάντσεστερ Σίτι. Παράλληλα με την εξαιρετική επιθετική της λειτουργία βρηκε γκολ στο 10 λεπτό με τον Ροντρίγκο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mmzr68r6vt)

Φυσικά και η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε να αντιδράσει και στο 19' έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Μάλιστα δεν το πίστευε ο Πεπ Γκουαρδιόλα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mn2l2am6hd)
Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Ντε Μπρόινε να δοκιμάζει τα... πόδια του στο 27' αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mnfqephlwx)

Ευκαιρίες η Μάντσεστερ Σίτι με Γκρίλις, Ντε Μπρόινε

Στο 36' ήταν η σειρά του Γκρίλις να χάσει ευκαιρία με το σουτ που έκανε από πλάγια θέση να μην την ήταν το αναμενόμενο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mnl1xuhjwp)
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Λούνιν έδιωξε την μπάλα με δυσκολία μετά από κόρνερ του Ντε Μπρόινε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mnz4nzb681)
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε πως δεν ήθελε να ρισκάρει και να αφήσει ανοικτούς διαδρόμους στην Μάντσεστερ Σίτι. Οι γηπεδούχοι ωστόσο το έψαχναν να βρουν τρόπους για να σκοράρουν, όπου στο 51' ο Νάτσο παραλίγο να μπει με την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mo1ppuilkh)

Τελικά η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε την Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ντε Μπρόινε

Το ματς κυλούσε και οι "πολίτες" έψαχναν ένα λάθος της Ρεάλ Μαδρίτης. Το βρήκαν στο 76' με τον Ντε Μπρόινε να φέρνει το ματς στα ίσια.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0moa4yc5zmp)
Στη συνέχεια η "Βασίλισσα" κλείστηκε περισσότερο στην εστία της κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος της κανονικής διάρκειας για να πάνε οι δύο ομάδες στην παράταση.

Στο παραπάνω 30λεπτο το θέμα για την Μάντσεστερ Σίτι και την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η και η κούραση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι και οι δύο ομάδες να πάνε στα πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι για Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης

Πρώτη ξεκίνησε η Μάντσεστερ Σίτι: Άλβαρες 1-0, Μόντριτς απέκρουσε ο Έντερσον, Μπερνάντο Σίλβα απέκρουσε ο Λούνιν, Μπέλιγχαμ 1-1, Κόβασιτς απέκρουσε ο Λούνιν, Λούκας Βάθκεθ 1-2, Φόντεν 2-2, Νάτσο 2-3, 'Εντερσον 3-3, Ρούντιγκερ 3-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0mq1493etg9)