Συμπληρώνεται σήμερα ένας χρόνος από το σιδηροδρομικό δυστύχημα που στοίχισε τη ζωή σε 57 ανθρώπους στην κοιλάδα των Τεμπών και βύθισε στο πένθος τη χώρα.
Το βράδυ της Τρίτης, οι Τρικαλινοί τίμησαν με τον δικό τους τρόπο τα δίδυμα κορίτσια Θώμη και Χρύσα Πλακιά και την ξαδέλφη τους, Αναστασία Πλακιά, καθώς επίσης και τους υπόλοιπους αδικοχαμένους του σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.
Όπως φαίνεται και από φωτογραφίες που δημοσίευσε το trikalavoice.gr, οι Τρικαλινοί ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της οικογένειας Πλακιά και συγκεντρώθηκαν στην κεντρική πεζογέφυρα της πόλης και προσευχήθηκαν όλοι μαζί για την ανάπαυση των ψυχών των τριών κοριτσιών που σκοτώθηκαν στο τραγικό δυστύχημα.