Τι κι αν βαδίζει προς τα 40 του χρόνια, ο αειθαλής Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς  οδηγεί την Μίλαν προς την κατάκτηση του τίτλου στη Serie A.

Με τον Σουηδό σταρ να εξακολουθεί να εντυπωσιάζει η ομάδα του Μιλάνου έκανε «περίπατο» απέναντι στην ουραγό Κροτόνε και με το εμφατικό 4-0 στο «Σαν Σίρο» επέστρεψε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Ίντερ (49 έναντι 47) και επτά από την κάτοχο του τίτλου Γιουβέντους, η οποία, όμως, έχει κι ένα ματς λιγότερο.  Με το πρώτο γκολ που πέτυχε το 30΄ ο Ζλάταν έφτασε τα 500 στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο, ενώ στο 64΄ «έγραψε» το 2-0. Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από τον Κροάτη επιθετικό, Άντε Ρέπιτς μέσα σε δύο λεπτά (69΄, 70΄).

Η Ουντινέζε κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Βερόνα στο «Φρίουλι», με το αυτογκόλ του Σιλβέστρι στο 83΄ και του Ντεουλοφέου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μίλαν-Κροτόνε 4-0

(30', 64' Ιμπραϊμοβιτς, 69', 70' Ρέμπιτς)