Μεγάλη νίκη που την κρατάει «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης σημείωσε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε με 66-52 της Φενέρμπαχτσε στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-10, με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα και στο ημίχρονο που τους βρήκε μπροστά με συν 9 (37-28). Η Φενέρ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσει, μείωσε στους πέντε πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια βρήκε όλες τις απαντήσεις και με καταπληκτική άμυνα κράτησε στους 52 πόντους συνολικά τη Φενέρ, κατακτώντας τη νίκη με 66-52.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Βαν Ρόσομ με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Τόμπεϊ και Χέρμανσον με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Βέσελι και Ντε Κολό είχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα για τη Φενέρ, που είδε μόλις έξι παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι σε μια τραγική βραδιά για εκείνη.
Στην 10η θέση η Βαλένθια με 15-14 ρεκόρ, στην έβδομη η Φενέρ με 17-12, με τους Τούρκους πάντως να λένε… ευχαριστώ στον Ολυμπιακό για τη νίκη επί της Ζενίτ που τους ακολουθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 37-28, 45-39, 66-52.

πηγή:to10.gr