Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τους εκπροσώπους της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, με απολογισμό της ημέρας δύο χάλκινα μετάλλια.

«Άνοιξε η όρεξη» για περισσότερες επιτυχίες

Οι επιτυχίες για τους Έλληνες αθλητές μας συνεχίζονται στο Τόκυο και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου πολέμησε με όπλο το ξίφος και την καρδιά του. Και βγήκε νικητής. Ο 35χρονος αθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία. Ο ασημένιος παραολυμπιονίκης του Ρίο έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια, νικώντας 15-6, το Γάλλο Μαξίμ Βαλέ, στον μικρό τελικό της δεύτερης κατηγορίας της σπάθης.

Το επόμενο χάλκινο μετάλλιο ήρθε στην πισίνα, από τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στα 100 μέτρα ελεύθερο. Μετά την πρώτη θέση στο παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ήταν τρίτος στην κατηγορία S8 με χρόνο 58.73.

Οι Καρυπίδης και Μακροδημήτρης κατετάγησαν 4ος και 5ος αντίστοιχα στα αγωνίσματά τους στην κολύμβηση.