Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Νάπολι, με τους νερατζούρι να επικρατούν με 3-2 στο "Μεάτσα" και να μειώνουν σε 4 πόντους την απόσταση από την κορυφή, υποχρεώνοντας παράλληλα τους παρτενοπέι στη πρώτη τους ήττα. Ο Ιμπραχίμοβιτς σκόραρε δύο γκολ στο "Φράνκι" όμως δεν ήταν αρκετά για να γλιτώσουν την Μίλαν από την πρώτη ήττα της στη φετινή Serie A, με την Φιορεντίνα να επιβάλλεται με 4-3 με ηγέτη τον εκπληκτικό για ένα ακόμα ματς μεσα στο 2021, Βλάχοβιτς.

Η Τότεναμ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο χάνοντας μέσα στο σπίτι της στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου από την Λιντς όμως έκανε την ανατροπή στο δεύτερο, σφραγίζοντας έτσι την πρώτη της επιτυχία επί εποχής Αντόνιο Κόντε στο τιμόνι της. Η Μάντσεστερ Σίτι επιβεβαίωσε στο χορτάρι την ξεκάθαρη αγωνιστική ανωτερότητά της έναντι της Έβερτον επικρατώντας με 2-0 στο "Έτιχαντ", για να επιστρέψει στην 2η θέση και να μειώσει στο -3 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Το εμπόδιο της Γρανάδα αποδείχτηκε ιδιαίτερα χαμηλό για την Ρεάλ, με τους μερένγκες να επικρατούν με 4-1 των Ανδαλουσιανών που είχαν και δύο αποβολές στο δεύτερο ημίχρονο και να σκαρφαλώνουν στην κορυφή της κατάταξης στην La Liga.

Η Άιντραχτ έφυγε με σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League να πλησιάζει έτσι τη μέση της βαθμολογίας της Bundesliga φτάνοντας στην 11η θέση.