Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Λάσλο Τζέρε στο τουρνουά Abierto Mexicano. Πήρε τη νίκη με 2-0 σετ δείχνοντας την εμπειρία του στα τάι μπρέικ.

Ο έλληνας τενίστας δεν έπιασε υψηλή απόδοση και χρειάστηκε 2 ώρες και 13 λεπτά για να λυγίσει τον 26χρονο Σέρβο, που βρίσκεται στο Νο51 της παγκόσμιας κατάταξης.
Ο Τσιτσιπάς πέρασε στην φάση των “16”, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Τζέι Τζέι Γουλφ, που έκανε την έκπληξη κόντρα στον Λορέντζο Σονέγκο, με 2-1 σετ [3-6, 7-6(7), 6-2].

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά το ματς και δέχθηκε πρώτος μπρέικ, ωστόσο κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 9-7 για το 7-6 και το 1-0 στο παιχνίδι.

Παρότι είχε την ψυχολογία με το μέρος του, ο Τσιτσιπάς δεν βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερο σετ, αλλά αντίθετα βρέθηκε να χάνει με 3-0 και χρειάστηκε νέα ανατροπή για να στείλει το ματς και πάλι στο τάι μπρέικ. Αποδείχθηκε όμως ξανά πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλό του και έκλεισε το σετ με 7-4 κερδίζοντας με 2-0 το ματς.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 200η νίκη στην καριέρα του 23χρονου Τσιτσιπά.