Η έμπνευση του Σαντιάγκο Ραμίρες ήταν σχεδόν απολύτως παράλογη. Το εκτός έδρας παιχνίδι της Ατλέτικο Μορέλια με τη Σελάγια για τα Playoff του Clausura στο Μεξικό βρισκόταν στις καθυστερήσεις, η ομάδα του προηγούνταν 2-1 και, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού, 1-1, έπαιρνε την πρόκριση. Η Σελάγια έψαχνε το γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και παίζονταν οι καθυστερήσεις, με την εισαγωγή στο δεύτερο λεπτό τους να δείχνει ότι απέμεναν ακόμα πέντε.

Ο τερματοφύλακας της Μορέλια έπιασε την μπάλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ της Σελάγια, που είχε φέρει και τον τερματοφύλακά της στην περιοχή. Ήταν ο μόνος λόγος, αυτή η προώθηση, για να επιχειρήσει ό,τι έκανε και να σκοράρει, εν τέλει, με απευθείας βολέ, καλύπτοντας απόσταση σχεδόν 90 μέτρων και δίνοντας μια διθυραμβική νότα, ένα Ρε ματζόρε, στην επικράτηση και την πρόκριση της ομάδας του.

Η ανάρτηση στο twitter με το γκολ του Ραμίρες είχε, για το επίπεδο και την ποιότητα του πρωταθλήματος, εξαιρετική απήχηση.