Η Ίντερ Μαϊάμι ηττήθηκε από τους Χιούστον Ντάιναμο 2-1 στον τελικό του Open Cup. Το κλαμπ του Λιονέλ Μέσι τελικά δεν τα κατάφερε, κάτι στο οποίο ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Αργνεντινός σούπερ σταρ έμεινε εκτός αποστολής λόγω του προβλήματος τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί.

Ο Μέσι παρέμεινε στις εξέδρες

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ φυσικά βρέθηκε στις εξέδρες του «Φορτ Λοντερντέιλ», όπου διεξήχθη ο αγώνας, για να στηρίξει την ομάδα και έζησε το παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Μαζί του ήταν τόσο ο εκ των ιδιοκτητών της ομάδας, Ντέιβιντ Μπέκαμ, όσο και ο θρύλος του αθλήματος Ζινεντίν Ζιντάν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Χιούστον πήρε προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Ντόρσεϊ και διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Μπάσι στο 33ο λεπτό. Η Ίντερ μπόρεσε απλά να μειώσει στο 90+2' με τον Τζόζεφ Μαρτίνες και τίποτα παραπάνω.