Ο αγώνας μεταξύ της Βάαλβαϊκ και του Άγιαξ διεκόπη στο 85ο λεπτό και με το σκορ 3-2 υπέρ της προσεχής αντιπάλου της ΑΕΚ στους ομίλου του Europa League, λόγω σοβαρού τραυματισμού του τερματοφύλακα Ετιέν Βάασεν, μετά από σύγκρουση που είχε με τον επιθετικό του Άγιαξ, Μπράιαν Μπρομπέι.

Οι παίκτες της Βάαλβαϊκ κατάλαβαν άμεσα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, συμπεριλαμβανομένου του αρχηγού Μιχίλ Κράμερ, ο οποίος φώναξε για ιατρική βοήθεια. Μετά από περίπου δέκα λεπτά, ο τερματοφύλακας μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου με φορείο και διακομίστηκε σε νοσοκομείο. Λίγο αργότερα, ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή του αγώνα.

Σύμφωνα με όσα μεταφέρουν τα ΜΜΕ της χώρας, στον τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ έγινε ανάνηψη με απινιδωτή, με τον ποδοσφαιριστή να βρίσκει τις αισθήσεις του. Η Ολλανδική ομάδα πάντως ξεκαθάρισε πως δεν θα προβεί σεν καμία ανακοίνωση μέχρι να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις του παίκτη.