Με δύο παιχνίδια άρχισε η φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Πανσερραϊκό να παίρνει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης ύστερα από τη νίκη με σκορ 2-0 επί του Αστέρα στην Τρίπολη, ενώ ο Παναιτωλικός πέτυχε ένα μίνι έπος, νικώντας 3-2 την Καλλιθέα στο Αγρίνιο.

Αρχικά, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πέρασε από την Πελοπόννησο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, των Τόμας στο 38' με όμορφο πλασέ και Σοφιανού στο 56' -με τον Αστέρα να διαμαρτύρεται για ακυρωθέν γκολ για επιθετικό φάουλ στο 90'- ωστόσο το πιο συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Αιτωλοακαρνανία.

Συγκεκριμένα, η Καλλιθέα έπιασε τον Παναιτωλικό εξαπίνης και προηγήθηκε 2-0 στο 50', με τα γκολ των Μουστακόπουλου στο 21' και Ματίγια στο 50', και αυτό το προβάδισμα αποτελούσε ισχυρή ένδειξη πρόκρισης. Παρ' ότι ο Μαυρίας μείωσε στο 62', η Καλλιθέα είχε σφιχταγκαλιάσει τη νίκη, όμως ο Παναιτωλικός ανέτρεψε αυτό το προβάδισμα σε τέσσερα λεπτά, στο 88' με τον Τορεχόν και στο 90+1' με το τέρμα που σημείωσε ο... βετεράνος Νίκος Καρέλης.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται την Τετάρτη, 6 Δεκεμβρίου, με δύο παιχνίδια, καθώς ο ΟΦΗ, με τον Πέδρο Καράβελα στον πάγκο, θα υποδεχθεί στις 17:30 την Κηφισιά, ενώ στις 19:30 η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει τον Ατρόμητο.

Άλλα δύο παιχνίδια γίνονται την Πέμπτη, με τον Λεβαδειακό να υποδέχεται τη Νίκη Βόλου στις 15:00 και τον ΠΑΟΚ τον Βόλο στις 19:00. Την Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου, θα γίνουν τα σημαντικότερα παιχνίδια αυτής της φάσης, αφού η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη, με προγραμματισμένη ώρα έναρξης τις 19:30, ενώ ο Παναθηναϊκός παίζει με τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι "αιωνίων", στις 21:30.

Οι ρεβάνς για τα ματς του Δεκεμβρίου είναι προγραμματισμένες για το τριήμερο 9-11 Ιανουαρίου, ενώ οι ρεβάνς Άρης-ΑΕΚ και Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για τις 17 του ίδιου μήνα.

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδος

Φάση των "16"

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου
Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)
Παναιτωλικός - Καλλιθέα 3-2 (62' Μαυρίας, 88' Τορεχόν, 90+1' Καρέλης / 21' Μουστακόπουλος, 50' Ματίγια)