Ευρωπαϊκό κολύμβησης 25άρας πισίνας: "Χάλκινος" και ο Παπαστάμος στα 400μ. μικτή ατομική
Λίγη ώρα μετά την επιτυχία του Ανδρέα Βαζαίου στα 100μ. μικτή ατομική, ο Απόστολος Παπαστάμος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι της Ρουμανίας
![Papastamos_Europaiko_kolymvisi_xalkino_metallio](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2023-12-10/Papastamos_Europaiko_kolymvisi_xalkino_metallio.jpg)
Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας στο Οτοπένι της Ρουμανίας, αφού ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε 4.05.19 στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική.
Ο Παπαστάμος έφτασε στη μεγαλύτερη διάκρισή του σε επίπεδο Ανδρών και έκανε πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Ανδρών στο αγώνισμα. Ο Παπαστάμος κατέβασε τον καλύτερο χρόνο του στο Οτοπένι κατά πάνω από 8 δευτερόλεπτα, αφού έφτασε στη Ρουμανία με χρόνο 4.14.86, στον προκριματικό το πρωί της Κυριακής έκανε 4.08.41 και στον τελικό, 4.05.19.
Η Ελλάδα έφτασε στο τέταρτο μετάλλιό της (όλα χάλκινα) στη διοργάνωση, ύστερα από εκείνο στα 4Χ50μ. ελεύθερο Ανδρών, της Άννας Ντουντουνάκη το Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου, στα 100μ. πεταλούδα και του Ανδρέα Βαζαίου το απόγευμα της Κυριακής στα 100μ. μικτή ατομική.
Ο Παπαστάμος έφτασε στη μεγαλύτερη διάκρισή του σε επίπεδο Ανδρών και έκανε πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Ανδρών στο αγώνισμα. Ο Παπαστάμος κατέβασε τον καλύτερο χρόνο του στο Οτοπένι κατά πάνω από 8 δευτερόλεπτα, αφού έφτασε στη Ρουμανία με χρόνο 4.14.86, στον προκριματικό το πρωί της Κυριακής έκανε 4.08.41 και στον τελικό, 4.05.19.
Η Ελλάδα έφτασε στο τέταρτο μετάλλιό της (όλα χάλκινα) στη διοργάνωση, ύστερα από εκείνο στα 4Χ50μ. ελεύθερο Ανδρών, της Άννας Ντουντουνάκη το Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου, στα 100μ. πεταλούδα και του Ανδρέα Βαζαίου το απόγευμα της Κυριακής στα 100μ. μικτή ατομική.