Με παρακαταθήκη τη νίκη στην πρώτη αναμέτρηση με την Λε Μαν, ο Προμηθέας δεν αφησε την ευκαιρία να ολοκληρώσει με την πρόκριση. Έδειξε την ανωτερότητα του για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στον όμιλο όπου θα πάει, πέραν τις ΑΕΚ, είναι και η Μούρθια όπως και μία εκ των Οστάνδη ή Χολόν.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο 10λεπτο όπου έβαλε 30 πόντους και δέχθηκε μόλις 12. Eίχε 2/6 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ (3-2), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα (!),

Στο επόμενο 10λεπτο η γαλλική ομάδα ισορρόπησε τον ρυθμό με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να ήταν 18-17 και συνολικά ο Προμηθέας πήγε στο ημίχρονο έχοντας το υπέρ του 48-29.

Η τρίτη περίοδος ήταν ανοικτή και για τις δύο ομάδες όπου "πυροβολούσαν" ανενόχλητες με το επιμέρους σκορ να ήταν 27-25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έριξε κάπως στροφές, αλλά το παιχνίδι είχε πάρει την τροπή του.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ : Κάουαν 21 (3/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χέιλ 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές), Τζόουνς 17 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ρέινολντς 8 (2), Στίβενς 7 (3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαζίνας 9 (3/4 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόφι 2 (6 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 3 (4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ)

ΛΕ ΜΑΝ : Τζασραμπαγέ, Χάτζινς 9 (1), Τζόουνς 10 (2), Λούις 10 (2), Σβαρτς 16 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαβούγκμπε 4, Ναράς 21 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Εντογέ 2, Γεγκέτ 6 (3/5 δίποντα, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)