Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει ακάθεκτος στην τετράδα της Euroleague και πλέον κοιτάζει Μπαρτσελόνα και Βίρτους για να πάει... ακόμα ψηλότερα. Μαζί του όμως συνεχίζει και η Φενέρμπαχτσε η οποία αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο κόντρα στην Μπάγερν, πήρε τη νίκη στην παράταση.

Μεγάλη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Μιλάνο ενόψει της μάχης της δεκάδας ενώ η Ρεάλ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Βαλένθια αλλά εν τέλει επικράτησε, στην βραδιά του... διαχρονικού Σέρχιο Γιουλ.

*παιχνίδι λιγότερο

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 98-91: Τη γλίτωσε και επιβλήθηκε στην παράταση με φανταστικό Γουίλμπεκιν

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν πραγματοποίησε μακράν την κορυφαία φετινή του εμφάνιση (30π. 4ασ.) και οδήγησε εν τέλει την ομάδα του στη νίκη στην παράταση, αφού λίγο έλειψε να της την... στερήσει με φάουλ σε τρίποντο του Φρανσίσκο και μετά άστοχο buzzer beater.

Η Φενέρμπαχτσε είδε την Μπάγερν να αποδεικνύεται "σκληρό καρύδι" με τον Ομπστ να έχει 5/9 τρίποντα και τους Λούσιτς και Μπούκερ να ακολουθούν τον πρώτο σκόρερ Φρανσίσκο (21π. 5ασ.) ενώ από την άλλη παρέα στον Γουίλμπεκιν έκανε ο σταθερός Ντισόν Πιερ (15π. 10ρ.) αλλά και ο Τζόναθαν Μότλεϊ σε μια από τις σπάνιες φετινές καλές του εμφανίσεις.

Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 62-76: Επιστροφή σε "άμυνα Σφαιρόπουλου", επιστροφή και στις νίκες!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε ικανός να ανατρέψει ακόμα και το -22 με το οποίο είχε χάσει στο Βελιγράδι από την Αρμάνι Μιλάνο. Εν τέλει αρκέστηκε απλώς στη νίκη καθώς οι Μεδιολάνοι θυμήθηκαν να παίξουν άμυνα μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν είχαν τις επιθετικές βοήθειες που απαιτούνταν για αυτή την ανατροπή. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Ρόκας Γκεντράιτις ενώ την "ταφόπλακα" στους Ιταλούς έβαλε ο Τεόντοσιτς.

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 96-86: Ο τεράστιος Γιουλ δε γινόταν να χάσει σε αυτή τη βραδιά

Η Βαλένθια φλέρταρε με τη νίκη μέσα στο "WiZink Center" απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Χάρπερ να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση με απίθανο buzzer beater απέναντι στον Ταβάρες. Οι "Νυχτερίδες" είχαν προβάδισμα μέχρι την τρίτη περίοδο αλλά και ένα +6 ένα τετράλεπτο πριν το φινάλε το οποίο έσβησε με "τετράποντο" του Χεζόνια. Ο Καμπάτσο (19π. 7ασ.) φάνηκε να χαρίζει με τρίποντο τη νίκη στη Ρεάλ αλλά ο Χάρπερ είχε άλλη άποψη.

Στην παράταση ο Σέρχιο Γιουλ (16π.) πήρε τα πάνω του και θέλησε να προστατεύσει ο ίδιος τη "δική του βραδιά", στην οποία έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών φτάνοντας τις 1.047! Συγκινητική η προσπάθεια του Ταβάρες (18π. 19ρ.) στο πλάι του με τον θηριώδη σέντερ να δυσκολεύεται να... περπατήσει στα τελευταία λεπτά της συγκλονιστικής αυτής αναμέτρησης. Πάντως η Ρεάλ... χρειάστηκε το σφυριγματάκι της με τον Μούσα να δημιουργεί το +5 (91-86) με βολές που του... χαρίστηκαν σε ανύπαρκτο φάουλ του Ντέιβις!