Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε την κατάλληλη ώθηση από την μεγάλη νίκη που είχε κάνει κόντρα στην Τόφας στην Τουρκία, όπου έκανε το 1-1 στην συγκεκριμένη σειρά των play-in του Basketball Champions League. Καθώς ηττήθηκε (84-71) και στην δεύτερη αναμέτρηση στο Παλατάκι για να αποκλειστεί από την διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ και η 3η περίοδος...

Το μεγάλο πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ ήταν η 3η περίοδος, όπου ήταν κακός στην επιθετική του λειτουργία και αυτό του στοίχισε. Παράλληλα η Τόφας ήταν καλύτερη και κάτω από το καλάθι.

Η ομάδα της Τουρκίας μάζεψε συνολικά 41 ριμπάουντ, εκ των οποίων 12 επιθετικά. Μάλιστα ο Όστιν Γουάλεϊ πήρε 17 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 8 επιθετικά), ενώ έβαλε και 11 πόντους, στοιχεία που τον κατέστησαν έναν εκ των πρωταγωνιστών στο παρκέ για τους Τούρκους.

Πρώτος σκόρερ για την Τόφας ήταν ο Τζέι Τζέι Ο’ Μπράιεν (15 πόντοι, με 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ οι Φρίντρικσον, Τσαϊρέλης

Στοίχισε στον ΠΑΟΚ η επιθετική δυστοκία, η αμυντική- κατά διαστήματα- αδυναμία και τα χαμένα ριμπάουντ (μάζεψε συνολικά 28) , για τον οποίο ξεχώρισαν οι Έλβαρ Φρίντρικσον (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιχάλης Τσαϊρέλης (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, παρά το γεγονός πως δεν είχε λύσεις για να κόψει τον ρυθμό της Τόφας στα ριμπάουντ και με τον Τσαϊρέλη παρέμενε κοντά στο σκορ, για να πάει στην ανάπαυλα με το 34-40.

Ωστόσο την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι σε άμυνα και επίθεση για να πάνε το σκορ στο 39-56 στο 26'.
Οι γηπέδούχοι έκαναν το δικό τους επιθετικό κρεσέντο στην συνέχεια και στο 31' μείωσαν σε 57-62΄.

Μετά από εκεί όμως η Τόφας έσφιξε την άμυνα της, έβαλε μεγάλα τρίποντα με αποτέλεσμα στο 36' το σκορ να γίνει 59-77 και όλα είχαν τελειώσει.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Γκίλμορ 5 (1) , ΜακΝίς 3, Χάρισον 9 (1), Τσιακμάς, Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 17, Φρίντρικσον 18 (2), Μαργαρίτης 3, Μπελιάουσκας 8 (2).

ΤΟΦΑΣ ΜΠΟΥΡΣΑ (Ορχούν Ενέ): Τσενγκίζ 7 (2), Γουίνστον 9 (2), Προύιτ 12 (1), Γκετσίμ 6 (1), Ντένμον 11 (2), Ο’Μπράιεν 15 (3), Μέι 6 (1), Σάκιτς 7, Γουάλεϊ 11.