Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό 3-2 (25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15), στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη για τον τελικό του Super Cup βόλεϊ και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο του 2024. Ο "δικέφαλος" κατακτά για πρώτη φορά αυτό το τρόπαιο, ενώ πέρυσι ήταν φιναλίστ σε ματς με τον Παναθηναϊκό, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν στις δύο κατακτήσεις (2000, 2010 οι προηγούμενες).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα 1-4, αλλά γρήγορα οι όροι αντιστράφηκαν και με 4-0 σερί, ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά. Από εκεί και ύστερα, επακολούθησαν διαδοχικά προβαδίσματα και ισοπαλίες που έκαναν την κατάσταση θολή. Οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να προηγηθούν με 2, 18-16 και 19-17, όμως ο "δικέφαλος", με σερί 3-0, μπήκε στη θέση του οδηγού και έδειξε ότι θα φτάσει το σετ μέχρι τέλους.

Το 25-24 υπέρ του Ολυμπιακού έγινε με πλασέ του Ιντάλγκο, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε νέο επιμέρους 3-0, με τον νεοαποκτηθέντα Σαμοϊλένκο να υπερασπίζεται τις Θερμοπύλες με δύο μπλοκ, και πήρε το πρώτο σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn1ru3o8elt)

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυνατά στο δεύτερο σετ, προκειμένου όχι μόνο να το κατακτήσει, αυτό εξυπακούετο, αλλά και να γίνει πειστικός, ώστε να αποκτήσει ψυχολογία για τη συνέχεια. Δεν έγινε ακριβώς έτσι, όμως οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού πριν το σετ φτάσει στα μισά. Το 12-10, δεν του φαινόταν αλλά, έγινε εχέγγυο επιστροφής στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους τρεις, 17-14, και αργότερα στους τέσσερις, 19-15, κάτι που ουσιαστικά τον εξασφάλιζε, αφού ο ΠΑΟΚ δεν επρόκειτο να φορτσάρει σε εκείνο το σημείο. Το 25-21 ήρθε ως φυσιολογικό επακόλουθο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn1ysb9ur9d)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn282asekw1)

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: Ισορροπία με σαφή προβαδίσματα

Οι ρόλοι θύτη και θύματος εναλλάσσονταν ιδιαιτέρως εύκολα και έγινε αντιληπτό, στο τρίτο σετ, ότι μάλλον οι δύο ομάδες θα διένυαν την απόσταση. Ο ΠΑΟΚ πήρε νωρίς προβάδισμα δύο πόντων, 7-5, το οποίο μπορεί να μη συντήρησε, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονταν στην ισοπαλία στου δρόμου τα μισά, 12-12, όμως δεν έχασε το προβάδισμα. Με επιμέρους 5-1 έφτασε στο 17-13 και από εκεί και ύστερα ήταν εύκολη υπόθεση η επικράτησή του 25-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn2lwl0fitt)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn34yj4z7gp)

Ο Ολυμπιακός, πάντως, έδειξε ότι δεν θα άφηνε το τρόπαιο να του ξεφύγει. Το τέταρτο σετ έληξε 25-18 και στο πέμπτο προηγήθηκε 3-1, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για τα σερβίς του Τρούτσεφ, και το 4-3 έγινε 4-7. Ο ΠΑΟΚ πήρε όλους τους "διεκδικήσιμους" πόντους σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης και ο Τρούτσεφ με επίθεση έδωσε το πρώτο Super Cup στον ΠΑΟΚ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn3ouufluj5)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyn3v5s9xlyx)