Αν και ο Κολοσσός Ρόδου έβαλε... δύσκολα στον Άρη, οι "κίτρινοι" κατάφεραν έστω και δύσκολα να πάρουν τη νίκη με 98-91 στο "Αλεξάνδρειο" για την 16η αγωνιστική της Basket League σ' ένα παιχνίδι που εξελίχτηκε σε... μεγάλο ντέρμπι με αρκετή ένταση, υψηλό σκορ, θέαμα και πολύ όμορφο μπάσκετ από τις δυο ομάδες. Σε... τροχιά τετράδας οι Θεσσαλονικείς.

Εκρηκτικό ξεκίνημα του Άρη στην επίθεση

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ενώ είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση τα οποία τον οδήγησαν να προηγείται με 15-4, με τον Κολοσσό να μην βγάζει καλές άμυνες στα πρώτα λεπτά προκειμένου να σταματήσει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyqg0pute9ix)
Μ' ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-7 ωστόσο ο Κατσίβελης με δίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17-7). Από κει και πέρα ανέλαβε... δράση ο Πετρόπουλος που με πέντε συνεχόμενους πόντους του κατέβασε τη διαφορά στους έξι (19-13) και στη συνέχεια με τη δική του συνεισφορά η διαφορά κατέβηκε στους τρεις (21-18). Ο Τολιόπουλος με δυο εύστοχες βολές του στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το 23-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyqgfaqnxpdd)

Μικρό προβάδισμα για τον Άρη στην ανάπαυλα

Ο Πετρόπουλος συνέχισε από εκεί που... σταμάτησε και με δικό του καλάθι έκανε το 23-20, με τον Άρη να απαντά (25-20) και στη συνέχεια να βρίσκει τον καλό του εαυτό στην επίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά στους εννιά (32-23). Οι δυο ομάδες με πολύ ωραίο μπάσκετ και συνεχόμενα καλάθια οδηγήθηκαν στο 39-31 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι ανέκτησαν ξανά το διψήφιο προβάδισμα τους παιρνόντας μπροστά με 10 πόντους (44-34) με τους Σταρκ και Τολιόπουλο να βγαίνουν... μπροστά. Η ομάδα της Ρόδου βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και αν και βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους, πέρασε στην... αντεπίθεση κατεβάζοντας τη διαφορά στους 5 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου (53-48) με σουτ του Κολοβέρου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyqgxuk1m421)

'Εβγαλε αντίδραση ο Κολοσσός Ρόδου

Ο Κολόβερος πέτυχε και τους πρώτου πόντους του τρίτου δεκαλέπτου (53-50) για τον Κολοσσό ο οποίος με καλάθι του Γουντελοκ μείωσε στον έναν (53-52). Ο Χάρελ έδωσε... ανάσα στον Άρη από την γραμμή των 6,5 (56-52) όμως ο Πετρόπουλος απάντησε κι αυτός με τρίποντο για το 56-55. Η συνέχεια ήταν... συναρπαστική, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια... απαντώντας η μία στην άλλη και τον Κολοσσό να κρατά τη διαφορά σε χαμηλά πλαίσια (61-59). Με τρίποντο του Μπλούμπεργς, ο Άρης πέρασε μπροστά με 64-59 ενώ βρέθηκε στο +9 (68-59). Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 68-65 όμως ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο προηγήθηκαν με 71-65. Η ομάδα της Ρόδου βρήκε τις λύσεις επιθετικά και "έκλεισε" την τρίτη περίοδο με 71-69 κατεβάζοντας τη διαφορά στους τρεις.

Πραγματικό ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα ανάμεσα σε Άρη και Κολοσσό

Ο Άρης ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μπλούμπεργκς (74-69) , με τον Κολοσσό να μειώνει σε 76-75 με μεγάλο τρίποντο του Καμαριανού. Ο Μπλούμπεργκς που είχε πάρει... φωτιά από την γραμμή του τριπόντου, έκανε το 79-75 όμως ο Μπιλλής απάντησε με το ίδιο... νόμισμα κατεβάζοντας τη διαφορά στον έναν (79-78). Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι... χέρι στο σκορ (84-82), με τον Άρη να καταφέρνει μετά από ώρα να πάρει μια διαφορά 5 πόντων (88-83) όμως ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση και μείωσε ξανά στους τρεις (90-87). Από κει και πέρα, το παιχνίδι πήγαινε πόντο.. πόντο με συνεχόμενα φάουλ και βολές, με τους Μπάκστον και Γουντελοκ από πλευράς Άρη να είναι αρκετά ψύχραιμοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών σε κομβικό σημείο και να δίνουν έστω και δύσκολα τη νίκη με 98-91 στους "κίτρινους".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyqh6jno6fch)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyqj5nlqbdk1)
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91