Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Ντόχα. Στην κούρσα της... ζωής του, ο Δημήτρης Μάρκος με επίδοση 7:49.97 κατέκτησε την πρώτη θέση στη δεύτερη σειρά στα 800μ ελεύθερο, κατέριψψε το Πανελλήνιο ρεκόρ και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Παράλληλα, ο Γιώργος Ασπουγαλής πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στα 50μ πρόσθιο.

Φοβερός Μάρκος πήρε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες με πανελλήνιο ρεκόρ

Λαμπρή μέρα για τον Δημήτρη Μάρκο που γράφει ιστορία στη Ντόχα. Ο Έλληνας αθλητής με 7:49.97 τερμάτισε στην πρώτη θέση στη δεύτερη σειρά στα 800μ ελεύθερο καταρρίπτοντας το ρεκόρ που είχε από το 2020 ο Κώστας Εγγλεζάκης με 7:51.27 και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού προσφέροντας στον ελληνικό αθλητισμό μια ακόμη μεγάλη στιγμή.

Η ταχύτερη επίδοση του Μάρκου το 2023 ήταν το 7:54.93 ενώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης το 2022 είχε ατομική επίδοση 7:52.60. Στο Παγκόσμιο της Φουκουόκα είχε τερματίσει 21ος με 7:55.72.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz3scnhrew0x)

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Υγρού Στίβου ο Ασπουγαλής

Την παρουσία του στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου στα 50μ πρόσθιο εξασφάλισε ο Γιώργος Ασπουγαλής ο οποίος με επίδοση 27.62 τερμάτισε στην 16η θέση και πήρε κατ' επέκταση το εισιτήριο για τους "4" της διοργάνωσης, κάτι που είχε καταφέρει και την περυσινή χρονιά.

Αξίζει να τονιστεί ότι ο Έλληνας αθλητής άφησε μία θέση πίσω του τον δύο φορές «ασημένιο» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας, Εμρέ Σακτσί. Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών με 26.66 πέτυχαν ο Αμερικανός Νικ Φινκ (νικητής χθες στα 100μ. πρόσθιο) και ο Λευκορώσος Ιλια Σιμάνοβιτς, που συμμετέχει ως ουδέτερος. Ο τρεις φορές πρωταθλητής κόσμου, ο Βρετανός Ανταμ Πίτι προκρίθηκε ως 12ος με 27.23.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz3rfb76u3s9)