Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Καρδίτσα, 87-64, για την 20ή αγωνιστική της Basket League, έκανε το 19-1 και χρειάζεται μία νίκη για να εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και πριν τον τρίτο γύρο, τέσσερις μέρες πριν το υψηλής σημασίας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 29ή αγωνιστική της Euroleague. Οι "πράσινοι" είχαν τις στιγμές τους και μπορεί να μην είχαν το επίπεδο ενέργειας που ζητούσε ο Εργκίν Αταμάν ανά πάσα στιγμή, αλλά δεν δυσκολεύτηκαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq7034zutih)

Καρδίτσα-Παναθηναϊκός: Ανταγωνιστική ως το 18'

Η επωδός, όταν αουτσάιντερ αντιμετωπίζουν τα δύο μεγαθήρια του ελληνικού μπάσκετ, είναι ίδια: ένα αρχικό διάστημα χρησιμεύει για να δείξουν τις ικανότητές τους, μέχρι ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός να πατήσουν γκάζι και... μην τον είδατε τον Παναή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq5twai9tyh)

Η Καρδίτσα ήταν ανταγωνιστική ως και δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου: από το 31-32 και μέχρι να οδεύσουν προς τα αποδυτήρια οι παίκτες, ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" ένα σερί 10-1 και προηγήθηκε 42-32 στο ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq6toy0l9ap)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq6gu1rtspl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq68xxg8gw1)

Από εκεί και ύστερα, τα πράγματα έγιναν εύκολα. Το σερί έφτασε στο 1-16, η διαφορά στους 16 και το παιχνίδι θεωρήθηκε λήξαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq6brhw77w9)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq7ujcdfdvd)

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έκαναν τη φιλότιμη προσπάθειά τους στην τέταρτη περίοδο, πλησίασαν στους 11, 64-75, και τα γκάζια του Αταμάν έπιασαν τόπο, αφού ακολούθησε επιμέρους 12-0, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czq80vvp2uzl)

Ο Παναθηναϊκός παίζει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ στις 17 Μαρτίου, ενώ η Καρδίτσα φιλοξενείται στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό την επομένη, για την 21η αγωνιστική της Basket League.