Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ζει ασυνήθιστες στιγμές μιας ένδοξης καριέρας καθώς η δική του Παρτιζάν κινδυνεύει να μείνει εκτός δεκάδας της Euroleague, και συνεπώς εκτός του νεοσύστατου format των Play-In. Η ήττα από τον Ολυμπιακό ήταν η δεύτερη συνεχόμενη μετά από εκείνη από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη "Stark Arena" και πλέον το πράγμα... ζορίζει καθώς η Αναντολού Εφές την προσπέρασε στη βαθμολογία όντας εκείνη πλέον στη δέκατη θέση.

Οι Σέρβοι έπαιξαν αρκετά φοβισμένα κόντρα στον Ολυμπιακό παρά τη στήριξη των 20.000 και πλέον φιλάθλων τους. Το διψήφιο προβάδισμά τους ήταν περισσότερο απότοκο των τεσσάρων βολών και τον έξι πόντων που βρήκαν σε μια επίθεση στο τέλος του ημιχρόνου παρά κάτι διαφορετικό. Γι' αυτό και όταν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκαν, η δουλειά έγινε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο μέσα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο κίνδυνος της Μπασκόνια και η πιθανή πολλαπλή ισοβαθμία για την 9η και 10η θέση της Euroleague

Πέραν της Παρτιζάν όμως, υπήρξε μια ακόμη εκκωφαντική περίοδος η οποία οδήγησε σε οδυνηρή εντός έδρας ήττα. Η Μπασκόνια πάνω που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά της από την Εφές, δέχθηκε ένα απίθανο σερί 28-8 στην τρίτη περίοδο και γνώρισε μια ήττα που την φέρνει σε δύσκολη θέση ενόψει της συμμετοχής της στα Play-In. Μέσα έπεσε ο Μπογκντάνοβιτς που έλεγε θα πάει στο Final-Four!

Οι Βάσκοι λοιπόν έμειναν στις 16 νίκες και τις δύο τελευταίες αγωνιστικές έχουν να επισκεφτούν τη Μαδρίτη αλλά και την Μπολόνια. Σε κανένα ματς δεν είναι φαβορί οπότε το σενάριο να μείνουν στις ίδιες νίκες, μόνο απίθανο δεν είναι. Συνεπώς, όποια εκ των Ζαλγκίρις, Αρμάνι, Παρτιζάν ή Βαλένθια κάνει δύο νίκες, μπορεί να ισοβαθμήσει με τους Βάσκους ενώ και η Εφές έχει μια "σίγουρη" νίκη (τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τον Ερυθρό Αστέρα).

• Ζαλγκίρις - Ρεάλ Μαδρίτης (11/4)
  • Αναντολού Εφές - Ερυθρός Αστέρας (11/4)
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Αρμάνι Μιλάνο (14/4)
  • Βίρτους Μπολόνια - Μπασκόνια (15/4)
  • Παρτιζάν - Βαλένθια (15/4)

Τί γίνεται στις ισοβαθμίες ενόψει της μάχης των Play-In, το προβάδισμα της Παρτιζάν και η "επικίνδυνη" Ζαλγκίρις

9. Μπασκόνια (16-16)

• vs Εφές 1-1 (-14)
  • vs Ζαλγκίρις 0-2 (-35)
  • vs Αρμάνι 1-1 (+6)
  • vs Παρτιζάν 1-1 (-3)
  • vs Βαλένθια 1-1 (-1)

10. Αναντολού Εφές (15-17)

• vs Μπασκόνια 1-1 (+14)