Επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού στον Παναθηναϊκό! Οι "ερυθρόλευκες" ήταν καταιγιστικές στον τρίτο τελικό κόντρα στον "αιώνιο" αντίπαλο τους, επικρατώντας με 61-53 με μεγάλη εμφάνιση της Γουίλιαμς, ενώ έκαναν το 2-1 τους τελικούς της Α1 Γυναικών και πλέον έχουν το... πάνω χέρι στην κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς βρίσκονται μια νίκη μακριά από την στέψη. Τα κορίτσια του Πειραιά είχαν επιβληθεί στον πρώτο τελικό 72-69 ενώ οι "πράσινες" είχαν ισοφαρίσει 1-1 τη σειρά μετά την επικράτηση τους (68-65) στην παράταση στο "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Μάλιστα, το "αιώνιο" ντέρμπι διεξήχθη υπό το βλέμμα των Κώστα Παπανικολάου, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Γιώργο Μπαρτζώκα οι οποίοι βρέθηκαν στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ προκειμένου να παρακολουθήσουν δια ζώσης και να υποστηρίξουν την γυναικεία ομάδα του συλλόγου.

larentzakis-papanikolaou
mpartzwkas-oly

Ο Ολυμπιακός "λύγισε" τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-1 στους τελικούς της Α1 Γυναικών

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δυο ομάδες. Αν και ο Ολυμπιακός πέτυχε τους πρώτους δυο πόντους στο ματς με τζαμπ σουτ της Γουίλιαμς, προηγήθηκε (11-10), είδε την Σταμπλάμπρου με λέι άπ να γράφει το 11-12 και να δίνει στις "πράσινες" το προβάδισμα στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Με... τρίποντη βόμβα της Καρλαύτη οι "ερυθρόλευκες" ανέκτησαν το προβάδισμα τους (14-12) ενώ η ίδια παίκτρια "μίλησε" με μεγάλα σουτ, έκανε ο,τι ήθελε την αντίπαλη ρακέτα σκοράροντας κατά ριπάς για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα (31-19) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

olympiacos-panathinaikos

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και αν και ο Ολυμπιακός... ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά (36-23), κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (36-30). Η κορυφαία του ματς, Γουίλιαμς με μεγάλο τρίποντο σκόραρε για το 39-30 ενώ η τίτη περίοδος "έκλεισε" με 41-33 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκες" διατηρούσαν το προβάδισμα τους (44-33) ωστόσο οι "πράσινες" μ' ένα δικό τους ξέσπασμα κατάφεραν να μειώσουν σε 46-41 και στη συνέχεια σε 52-47.

Η Σταμολάμπρου με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 52-50 και κατέβασε τη διαφορά στους δυο σε αρκετά κομβικό σημείο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι "ερυθρόλευκες" πάτησαν... γκάζι και με καθοριστικό τρίποντο της Νικολακοπούλου που έγραψε το 59-53 και με την Καρλαύτη να διαμορφώνει το τελικό 61-53, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και έκανε το 1-2 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.