Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάνης στην κατηγορία -84 κιλών Kumite στο 59ο Eυρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε ανδρών-γυναικών στο Ζαντάρ της Κροατίας, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο 23χρονος αθλητής της Δόξας Γαλατσίου επικράτησε του Ολλανδού, Μπράιαν Τίμερμαν με 7-2 στον τελικό και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Άρχισε την προσπάθειά του την Παρασκευή (10/5) από τον 2ο γύρο και κατά σειρά νίκησε τον Λετονό, Ντενς Σαντίκοφς με 2-1, τον Γιακούμπ Αϊντάρι από το Κόσοβο με 4-0 και έπειτα τον Ισπανό, Αλεχάντρο Μολίνα με 2-1.

Στα ημιτελικά, ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάνης βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Κροάτη, Ιβάν Κβέζιτς, παγκόσμιο πρωταθλητή και κάτοχο πέντε ευρωπαϊκών μεταλλίων και πήρε τη νίκη με σενσού, καθώς είχε κερδίσει πόντο πρώτος.