Μια... στροφή πριν το φινάλε της φετινής Bundesliga, το ενδιαφέρον... κορυφώνεται Η Άιντραχτ Φρανκούρτης μπορεί να αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γκάντμπαχ όμως ακόμη και ο ένας βαθμός της ήταν αρκετός για να εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω της έκτης θέσης. Η Κολωνία αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Ουνιόν Βερολίνου, με κατάθεση ψυχής έκανε την ανατροπή και το 3-2 την κρατά... ζωντανή στη "μάχη" που δίνει για να παραμείνει στα μεγάλα σαλόνια. Εντυπωσιακό αήττητο σερί από την Λειψία που έχει να χάσει σε 11 παιχνίδια και διατηρείται στην τέταρτη θέση, με την Ντόρτμουντ να... καραδωκεί!

"Αγκάλιασε" την Ευρώπη η Άιντραχτ, παραμένει... ζωντανή για σωτηρία η Κολωνία στην Bundesliga

Το πολυπόθητο ευρωπαϊκό εισιτήριο για την Άιντραχτ... ήρθε! Η ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Γκλάντμπαχ και η έκτη θέση (46 βαθμοί) της έδωσε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την παρουσία της στην Ευρώπη. Τα "πουλάρια" προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό χάρη στο γκολ του Χακ όμως οι "αετοί" έφεραν το ματς στα... ίσα με τον Εντιμπέ στο 35ο λεπτό.

Η Κολωνία που βρίσκεται σε δυσμενή θέση όντας προτελευταία στην βαθμολογία με 27 βαθμούς, κατάφερε να φτάσει σε σπουδαία ανατροπή στον αγώνα με την Ουνιόν Βερολίνου όπου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά, τα έδωσε... όλα στο δεύτερο μέρος, μείωσε στο 45ο λεπτό και με φυο κεφαλιές στο 87' και στο 90+2' από τους Τίγκες και Ντόουνς που αποδείχθηκαν... χρυσή αλλαγή, επικράτησε με 3-2 και έβαλε... φωτιά στην υπόθεση υποβιβασμός.

Η Λειψία που πηγαίνει από την μία καταιγιστική εμφάνιση στην άλλη με... καταιγισμό γκολ, αρκέστηκε στην ισοπαλία με την Βέρντερ Βρέμης στη "Red Bull Arena", με το 1-1 να της δίνει συνέχεια στο αήττητο των 11 παιχνιδιών. Η ισοπαλία αυτή την διατηρεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ωστόσο δεν έχει εδραιωθεί οριστικά και όλα είναι πιθανά με την Ντόρτμουντ να την "κυνηγά".

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Άουγκσμπουργκ - Στουτγκάρδη 0-1 (48' Γκιρασί)
Κολωνία - Ουνιόν 3-2 (45' πέν. Κάιντς, 87' Τίγκες, 90+3' Ντάουνς / 15' Κνόχε, 19' πέν. Φόλαντ)
Γκλάντμπαχ - Άιντραχτ 1-1 (9' Χακ / 35' Ντινά Εμπίμπ)
Λειψία - Βέρντερ 1-1 (61' Σέσκο / 35' αυτ. Ζάιβαλντ)
Φράιμπουργκ - Χάιντενχαϊμ 1-1 (29' Ντόαν / 37' Σέσα)
11/05 19:30 Μάιντς - Ντόρτμουντ
12/05 16:30 Ντάρμστατ - Χόφενχαϊμ
12/05 18:30 Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ
12/05 20:30 Μπόχουμ - Λεβερκούζεν