Ο Ολυμπιακός όταν σοβαρεύτηκε νίκησε εύκολα στην Χαλκίδα την Κύμη με 90-72 και έτσι μπορεί με ηρεμία να επικεντρωθεί στο επόμενο παιχνίδι του με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο έμεινε στο παρκέ για 23:54 λεπτά, στα οποία είχε 17 πόντους με 1/2 δίποντα και 5/8 τρίποντα, ενώ παράλληλα κατέβασε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Από κοντά ακολούθησαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Βαγγέλης Μάντζαρης, οι οποίοι είχαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός πλέον αφήνει πίσω του τον αγώνα με την Κύμη και στρέφει το βλέμμα του στο ματς με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με πέντε πόντους από τον Πρίντεζη και τρεις από τον Λοτζέσκι προηγήθηκε με 8-0. Οι γηπεδούχοι μέσα σε λίγα λεπτά έφεραν τα πάντα κάτω και με καλάθι του Αντεγκμπόγιε πέρασαν μπροστά σκορ με 11-10. Ο Μάντζαρης απάντησε με τρίποντο (11-13), αλλά η Κύμη πέρασε ξανά μπροστά με 17-13, χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Τσούπκοβιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 24-23.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Θρύλος με δύο τρίποντα από τους Αθηναίου και Γκριν και ένα γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου έχτισε μια διαφορά 9 πόντων (30-39). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με έμμεσο τρίποντο από τον Μόργκαν (35-41), όμως, ο Γκριν σκόραρε ξανά για τρεις και έκανε το 35-44. Η Κύμη, ωστόσο, βρήκε και πάλι τον τρόπο για να πλησιάσει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 37-44 με δύο εύστοχες βολές του Κοστόφ και στη συνέχεια σε 40-44 με καλάθι του Μόργκαν. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 45-45 με το τρίποντο του Ελ Αμίν, ενώ το τελικό 45-46 του πρώτου μέρους διαμόρφωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με μια εύστοχη βολή.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά με το τρίποντο του Μάντζαρη προηγήθηκαν με 49-45, ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης έκανε το 53-50. Στα μέσα του δεκαλέπτου ο Θρύλος με δύο εύστοχες βολές του «Πριντ» πήρε προβάδισμα 6 πόντων (53-59). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +4 (59-63), έπειτα από το καλάθι του Αντεγκμπόγιε στην εκπνοή της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Θρύλος πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε! Οι πρωταθλητές Ελλάδας με τρίποντο του Λοτζέσκι έκαναν το 66-59 και στη συνέχεια ο Μπιρτς με κάρφωμα έστειλε τη διαφορά στους 9 (68-59). Ο Ουότερς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 12 (59-71). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 7 (66-73), ωστόσο, ο Θρύλος με πέντε πόντους από τους Ουότερς και Λοτζέσκι έστειλε τη διαφορά στους 12 (66-78). Το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός με τρία τρίποντα από τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μάντζαρη έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους (68-89). Ο Θρύλος, λοιπόν, αν και αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90

ΠΗΓΗ: gavros.gr