Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος διέλυσε με 92-62 την Μπασκόνια και πέτυχε την 13η νίκη του στη διοργάνωση. Ο Θρύλος σκόρπισε στους πέντε ανέμους την ισπανική ομάδα και απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη που πέτυχαν απόψε στο ΣΕΦ έβαλαν από κάτω τους την Μπασκόνια και έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα για την τετράδα.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Παπανικολάου, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους. Ο διεθνής φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 17:33, στα οποία είχε 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο «Παπ» ήταν ένας από τους πέντε παίκτες του Ολυμπιακού που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος. Ο Πρίντεζης είχε 15, ο Γιανγκ 13, ο Μπιρτς 12 και ο Σπανούλης 11 πόντους.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Μάντζαρη, Μπιρτς και Πρίντεζη να πετυχαίνουν τους πρώτους 6 πόντους του Θρύλου. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 9-8. Οι Ισπανοί απάντησαν και πέντε πόντους από τον Τιγί προηγήθηκαν με 13-11. Η αντίδραση του Ολυμπιακού, όμως, ήταν άμεση, με τον Σπανούλη να ισοφαρίζει σε 13-13 και τον Μάντζαρη να δίνει αέρα τριών πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Μπιρτς με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 18-13 και ο Πρίντεζης ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (20-13). Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (24-17).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν τρομερή άμυνα πάνω στα ατού της Μπασκόνια, η οποία για να βάλει καλάθι έπρεπε να ματώσει! Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Λοτζέσκι έκανε το 26-17 και λίγο αργότερα ο Γκριν το 28-17. Στην επόμενη επίθεση ήταν σειρά του Γιανγκ να σκοράρει, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει γκολ – φάουλ για το 31-17.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πρόσκαιρα σε 33-22, όμως, ο Ολυμπιακός επέστρεψε ακόμα πιο δυνατός. Οι γηπεδούχοι αρχικά έκαναν το 35-22 με καλάθι του Γιανγκ και στη συνέχεια το 37-24 με τον Γκριν. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 16 (40-24) και λίγο αργότερα ο Μπιρτς έδωσε αέρα 20 πόντων στους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πανέμορφο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε στο +22 (50-28).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Θρύλο να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Μάντζαρης με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 53-28 και λίγο αργότερα ο Πρίντεζης το 57-33. Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα για σεμινάριο, από την οποία έπαιρνε ενέργεια για την επίθεση. Ο Σπανούλης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά 27 πόντους (62-35) και έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το κρεσέντο τους και με 6 πόντους από τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σπανούλη έκαναν το 76-41. Ο Λάρκιν με δύο βολές έκανε το 76-43, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η Μπασκόνια προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά, με τους Ισπανούς να εκμεταλλεύονται την αστοχία του Ολυμπιακού και να μειώνουν με τον Μπλάζιτς σε 76-52. Ο Θρύλος, όμως, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Μάντζαρη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 31 (83-52). Το τελικό 92-62 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού και αποτυπώνει την ανωτερότητα του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2), Μιλουτίνοφ 3, Αγραβαάνης 2, Ουότερς 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Βόιτμαν 3, Χανγκά 11, Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ, Τίλι 7 (1), Μπάντινγκερ 8, Λουθ 5.

πηγή: gavros.gr