Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Κύμης με 93-82 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Η ομάδα της Ευβοίας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χολ με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιθ με 24 ποντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΓΣΛ Φάρος, ο οποίος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν τάσεις αυτοκτονίας. Με ένα σερί 23-8 οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70

Το Λαύριο πήρε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 80-62 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουρ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62