Ο Κενυάτης δρομέας είναι ο μεγάλος νικητής της μαραθώνιας διαδρομής, καθώς κάλυψε την απόσταση των 42.195 μέτρων από τον Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο με χρόνο 02:12:17.

Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Λούκα Ρότιτς με χρόνο 02:14:18 και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Γιέγκο Κίπτο με χρόνο 02:16:08. Μάλιστα, από την αφρικανική χώρα ήταν και οι επόμενοι δύο δρομείς, μια και 4ος μπήκε στο Καλλιμάρμαρο ο Τζον Κομέν με χρόνο 02:16:26 και 5ος ο Έβανς Μπίβοτ με 02:16:36.

Πρώτος Ελληνας ο Κώστας Γκελαούζος

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού ήταν ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε την κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στην 8η θέση, με χρόνο 02:27:21, με τον Χριστόφορο Μερούση του Φιλοπρόοδου Βροντάδων να τον… ακολουθεί με χρόνο 02:28:19 στην 9η θέση και τρίτος Έλληνας ο Γιώργος Καραΐσκος με 02:28:56.

10. Παναγιώτης Καραΐσκος 02:28:57

Χιλιάδες δρομείς από όλον τον κόσμο κατακλύζουν σήμερα το λεκανοπέδιο για τον 35ο Μαραθώνιο.

Την εκκίνηση του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων έδωσε  ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης στις 08:45, από τη Λεωφόρο Αμαλίας, στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη.

Νωρίτερα δόθηκε η εκκίνηση του δρόμου των 5 χιλιομέτρων όπου και εκεί οι συμμετοχές ήταν πολλές. Ξεχώρισε αυτή του επικεφαλής του Ποταμιού, Σταύρου Θεοδωράκη, ο οποίος το είχε προαναγγείλλει , λέγοντας ότι αμέσως μετά θα έχουμε και κάλπες, αναφερόμενος στις εκλογές για την ανάδειξη του αρχηγού της Κεντροαριστεράς.

Πρώτη στα 5 χλμ. η Ρόουζ Τσελίμο με 16.40 που βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων, το οποίο ήταν 17.10. Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με 17.24, κατέλαβε την δεύτερη θέση και  έδειξε πως η προετοιμασία της εξελίσσεται καλά. Εξίσου ενθαρρυντική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Ανθή Κυριακοπούλου, που ήταν τρίτη με 17.41.

Ο Γιώργος - Μιχάλης Τάσσης ήταν ο αθλητής που κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό, σημειώνοντας εξαιρετική επίδοση. Ο αθλητής διένυσε την απόσταση σε 14.51, πολύ κοντά στο 14.49 του Χρήστου Καλλία, που είναι ρεκόρ αγώνων από το 2016. Ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν εκείνος που ακολούθησε με 15.19 και ο Γιώργος Μίνος τρίτος με 15.24.