Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής το 2014 ξεπέρασε σήμερα τα 5,73 μ. στο επί κοντώ στο μίτινγκ του Κότμπους, βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ και έγινε ο τέταρτος αθλητής στον κόσμο.

Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα έδειξε για μία ακόμη φορά πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αφού πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία και δίχως χαμένη προσπάθεια τα 5,40 μ., 5,50 μ., 5,60 μ., 5,68 μ. και 5,73 μέτρα, που του χάρισαν την τρίτη θέση.

Στη συνέχεια ο πήχης τοποθετήθηκε στα 5,78 μ., όπου ο αθλητής έχασε στις λεπτομέρειες τη δεύτερη προσπάθεια, στην οποία ο πήχης έκανε μια μικρή αναπήδηση και τελικά έπεσε.

Ο Φιλιππίδης, ο οποίος βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ που ήταν 5,71 μ. από το μίτινγκ στην Ορλεάνη, θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στο Ντίσελνορφ, στις 6 Φεβρουαρίου.

Νικητής στον σημερινό αγώνα ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ (Πολωνία) με 5,83 μ., όσο και το φετινό του ρεκόρ και δεύτερος ο Σαμ Κέντρικς (ΗΠΑ) με 5,78 μ., στο ντεμπούτο του στη σεζόν.