Το εισιτήριό της για τους τελικούς της Volleyleague «σφράγισε» η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία το μεσημέρι της Δευτέρας νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε ένα 24ωρο τους Μακεδόνες με 3-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως πρόβλημα, έκαναν το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Αρη.Το πρώτο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη (19/4) και θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη Μελίνα Μερκούρη (18:00). Το δεύτερο ματς θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (22/04) στη Θεσσαλονίκη και ο 3ος τελικός θα γίνει τη Δευτέρα (30/04, 19:00) στο Ρέντη. Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες, με τις «ερυθρόλευκες» να στοχεύουν στην κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου πρωταθλήματος.Οσον αφορά στο παιχνίδι με τους Μακεδόνες, οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησαν δυνατά και έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους. Οι Κυπελλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9 και λίγο αργότερα κατέκτησαν το σετ με 25-19. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 6-0 και στη συνέχεια 16-9. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού είχαν βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και χρειάστηκαν μόλις 20 λεπτά για να κάνουν το 2-0.Στο τρίτο σετ οι Μακεδόνες προέβαλαν αντίσταση, αλλά και πάλι στο τέλος χαμογέλασαν οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 24-20, αλλά οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 6-0, κατέκτησαν το σετ με 26-20 και πήραν τη νίκη.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε: «Ήταν δυο πολύ δύσκολα παιχνίδια από… ψυχικής πλευράς κυρίως. Το πιο σημαντικό είναι ότι κάναμε δυο καθαρές νίκες με 3-0. Προσπαθήσαμε λίγο να ανανεώσουμε τις κοπέλες και το πιο σημαντικό για όλους μας είναι να επανέλθουμε στην πραγματικότητα μετά από την πολύ μεγάλη επιτυχία που είχαμε με την κατάκτηση του Challenge Cup. Τώρα θα πρέπει να σταματήσουμε να πανηγυρίζουμε για αυτό το ευρωπαϊκό και θα έχουμε πολύ χρόνο να απολαύσουμε αυτή την επιτυχία εφόσον ολοκληρώσουμε τη φετινή σεζόν με θετικό τρόπο».

πηγή: to10.gr