Μετά από δύο νίκες στο «Μελίνα Μερκούρη», ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο κλειστό της Ηλιούπολης και πέρασε με επιμέρους σκορ 3-0 στον τελικό της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά με παιχνίδι από το κέντρο και προβάδισμα 9-6 ύστερα από επίθεση του Πετρέα και άουτ του Χαντ. Η Κηφισιά με δύο συνεχόμενους πόντους από τους Ντε Σόουζα και Χάντ έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9 αλλά δύο διαδοχικά λάθη του Καναδού διαγώνιου της ομάδας των βορείων προαστίων έφεραν ξανά τους γηπεδούχους στο +3 (12-9). Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Νικήτα Εφραιμίδη στη θέση του Βόϊτσικ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και με κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ προηγήθηκε 14-10. Τα λάθη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ σε θέση «οδηγού» με 16-11.

Στην εξέλιξη του σετ το καλό σερβίς του Ολυμπιακού δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και σε συνδυασμό με τα λάθη το σκορ διαμορφώθηκε 19-12. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Ντε Σόουζα μείωσε 19-14. Ο Βραζιλιάνος ακραίος ήταν και ο μόνος που πάλευε από την Κηφισιά και μείωσε 20-16. Η διαφορά δεν μειώθηκε άλλο, ο Ολυμπιακός πίεσε κι άλλο με το σερβίς του και έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Πετρέα στον Χαντ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός με τον Αλεξίεφ προηγήθηκε 4-1, ενώ στην Κηφισιά ξεκίνησε βασικός ο Εφραιμίδης. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Παπαγγελόπουλο και άσο από τον ίδιο παίκτη η Κηφισιά μείωσε 6-5. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα και με άσο του Αλεξίεφ προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Λάθος σερβίς από τον Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χαντ έφεραν την Κηφισιά ξανά στο -1 (9-8). Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 12-9. Με άσο του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 15-11. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Βόϊτσικ στη θέση του Χαντ. Η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πολωνού και άσο από τον Ντε Σόουζα μείωσε 17-15. Ο Βραζιλιάνος με νέο εξαιρετικό σερβίς έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση «αναπνοής» 17-16.

Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Μπέμε έφερε το σετ στα ίσα 18-18. Η Κηφισιά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 19-18 με άουτ του Ράουβέρντικ ενώ στο σερβίς πίεζε ο Παπαδόπουλος. Ο Ολυμπιακός με τρεις συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ και προσπέρασε 21-19. Με έξυπνο πλασέ ο Πετρέας έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Ολυμπιακό 24-21. Στην επόμενη φάση ο Αλεξίεφ εκμεταλλεύθηκε την κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων και με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 25-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεκινά εντυπωσιακά και με «όπλο» το σερβίς να προηγείται με 8-3. Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσε 9-6. Τα λάθη για την ομάδα των βορείων προαστίων συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να προηγηθούν με 11-6. Με επίθεση σε από τον Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά μείωσε 13-9. Το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματικό και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (16-9) παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Με το χαμένο σερβίς του Χαντ διαμορφώθηκε το τελικό 25-17 για τον Ολυμπιακό και το 3-0 σετ.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου (2-0 στις νίκες ο «δικέφαλος»), για να δουν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 18-25, 21-25, 18-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 6 (5/10, 1 άσσος), Πετρέας 13 (9/12, 4 μπλοκ), Μπέμε 13 (8/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ντρίζκα 3 (0/1, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξίεφ 9 (7/9, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 9 (9/16, 53%υπ., 16%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 50%υπ., 38%αρ.), Χριστοφιδέλης (83%υπ., 84%αρ.), Ζουπάνι 3 (2/3, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 7 (6/20, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (6/10, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαγγελόπουλος 7 (5/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βόιτσικ 3 (3/4), Σονάρι 4 (3/6, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 59%υπ., 29%αρ.), Ρούσης, Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 9 (9/18, 63%υπ., 50%αρ.), Οικονομόπουλος.