Στην Αγία Πετρούπολη, το Μαρόκο ως τυπικά γηπεδούχος υποδέχτηκε το Ιράν, στο πρώτο ματς του δεύτερου Ομίλου. Οι Μαροκινοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έπιασαν στον… ύπνο τους «τρομαγμένους» Ιρανούς. Πίεσαν και απείλησαν από τα άκρα κυρίως, με τις εμπνεύσεις των Αμραμπάτ, Μπελχαντά και Χαρίτ.

Στο 4’ οι Μαροκινοί απείλησαν με τον Μπελχαντά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπεϊρανβάντ και στο 19’ ο Μπενατιά νικήθηκε από τον Ιρανό τερματοφύλακα, μη μπορώντας να σκοράρει σε φάση διαρκείας.

Όπως ήταν λογικό σταδιακά το Ιράν κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έψαξε την κόντρα, ειδικά μετά το 30’ της αναμέτρησης. Σε μια από αυτές ο Αζμούν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, βγήκε τετ α τετ στο 43’ απέναντι από τον Ελ Κατζουί, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Κάπως έτσι το 0-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου στο ματς.

πηγή: to10.gr