Αντιδρώντας σε μεγάλο βαθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική Ελλάδος νίκησε στη Γαλλία το Μαυροβούνιο με 87-76, σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει των «παραθύρων» της FIBA και τις αναμετρήσεις με την Σερβία (13/9) και την Γεωργία (17/9).

Η «γαλανόλευκη» ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό στο πρώτο ημίχρονο, η αντίπαλός της έφτασε να προηγείται και με 10 πόντους, όμως στο δεύτερο μισό έφτασε σε ένα 15-0 σερί, έχοντας τον Γιώργο Πρίντεζη ως κορυφαίο σε εκείνο το μεσοδιάστημα.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού με 18 πόντους και 7/8 σουτ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Μήτογλου με 14 πόντους. Κομβικός στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κώστας Παπανικολάου με 10 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 9 πόντους. Αυτό ήταν και το πρώτο ματς από τη στιγμή των «παραθύρων» για την Ελλάδα με τους παίκτες της Ευρωλίγκας στη σύνθεσή της.

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Γαλλία την Κυριακή (09/09) στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας πριν τη Σερβία στην Κρήτη.