Η πιο δυνατή πνευματικά ομάδα της Euroleague έκανε ξανά το θαύμα της. Τι κι αν έλειπε ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου; Οι υπόλοιποι έκαναν ότι ακριβώς έπρεπε και ο Ολυμπιακός έκανε το "break" με το καλησπέρα κερδίζοντας την Μπαρτσελόνα με 75-77 στο κατάμεστο "Παλαού Μπλαουγκράνα" και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Final-Four του Βερολίνου. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τάσεις αυτοκτονίας όταν βρήκαν διψήφιο προβάδισμα σε τρίτη και τέταρτη περίοδο όμως διαχειρίστηκαν την κατάσταση μέχρι τέλους. Δεν σταματάνε οι ατυχίες με τον εξαιρετικό σήμερα Πετρούσεφ να τραυματίζεται στο γόνατο στο φινάλε μετά από άτσαλη προσγείωση με το αριστερό του πόδι.

Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν ο κορυφαίος των ερυθρόλευκων και αυτός που έδωσε λύσεις όταν η Μπαρτσελόνα έπαιρνε το μομέντουμ στα χέρια της. Ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν εξαιρετικός όσο ο Τόμας Γουόκαπ έμεινε στον πάγκο λόγω φάουλ (με εξαίρεση κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά) ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο "άσσος στο μανίκι" στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετικός και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος λόγω φάουλ του Φαλ, μπήκε στο παρκέ στο τέλος και καθάρισε για τον Ολυμπιακό.

Ανίκητος ο Φαλ στο πρώτο δεκάλεπτο, με Σίκμα αντί Παπανικολάου και Πίτερς στο "3" ξεκίνησε ο Μπαρτζώκας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε από την αρχή με τον Πίτερς στο "3" βάζοντας τον Λουκ Σίκμα στο "4". Ο Σίκμα στάθηκε εξαιρετικά και κυρίως πολύ καλύτερα από τον Πίτερς με τον Μπραζντέικις να αντικαθιστά τον "Αλέκο". Η σκληράδα στην άμυνα κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς εντός πεδιάς καλάθι για 4:30' ενώ στην επίθεση ο Φαλ τελείωνε όλες τις φάσεις που του σέρβιραν οι συμπαίκτες του. Ένας μικροτραυματισμός του Κάνααν μετά από σύγκρουση με τον Βέσελι έφερε από νωρίς στο παρκέ τον Γουίλιαμς-Γκος ο οποίος ήταν σαν έτοιμος από καιρό.

Κάπου εκεί πήρε μπροστά ο Τζαμπάρι Πάρκερ από πλευράς "μπλαουγκράνα" ο οποίος επιτέθηκε στο ένας εναντίον ενός στον Σίκμα, παίρνοντάς του το δεύτερο φάουλ του. Ο Αμερικανός μείωσε το σκορ για την Μπάρτσα με τους ερυθρόλευκους όμως να κλείνουν προηγούμενοι το δεκάλεπτο χάρη στην άμυνά τους και την κυριαρχία του Μουσταφά Φαλ ο οποίος είχε βάλει ήδη 10 πόντους.

Με απολαυστικό Πετρούσεφ και καθοριστικό Κάνααν ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά του στο δεύτερο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός έκανε κάποια πράγματα που έπρεπε να αποφύγει. Έκανε αβίαστα λάθη που έδωσαν εύκολες κατοχές στην Μπαρτσελόνα ενώ άφησε να βρει ρυθμό ο Άλεξ Αμπρίνες. Παρ' όλα αυτά η ζημιά δεν έγινε μεγάλη καθώς ο Πετρούσεφ με γκολ-φάουλ και συνεχόμενες προσπάθειες απέναντι στον Ντα Σίλβα κράτησε το μομέντουμ. Όμως ο ρυθμός είχε αλλάξει άρδην σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν συχνότερα το δρόμο στο καλάθι.

Με εξαίρεση το ξέσπασμα του Αμπρίνες και μερικά ρήγματα του Γιοκουμπάιτις, οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις "εργοστασιακές ρυθμίσεις" στην άμυνά τους. Ο Αϊζάια Κάνααν που απολάμβανε την εμπιστοσύνη του προπονητή του ο οποίος τον άφησε στο παρκέ αρκετή ώρα έδωσε λύσεις τόσο στο σκοράρισμα όσο και στην πίεση στον Σατοράνσκι. Ειδικά τη στιγμή που το γήπεδο "κόχλαζε" λόγω (καθαρού) αντιαθλητικού στον Βέσελι ο "Ησαΐας" έβαλε μεγάλο τρίποντο που ξεκόλλησε εκ νέου την ερυθρόλευκη επίθεση, με τον Πετρούσεφ να είναι επίσης απολαυστικός, δίνοντας μάλιστα διψήφιο ελληνικό προβάδισμα (34-44).

Όταν ο Ολυμπιακός βρήκε +13, έσβησε και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να επιστρέψει στο παιχνίδι

Σε μια κίνηση που δεν συνηθίζει, ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με... αλλαγή καθώς ο ΜακΚίσικ ξεκίνησε αντί του Κάνααν. Στη ρακέτα συνέχισε να επιτίθεται ο Ολυμπιακός αφού ο Πίτερς ήταν άστοχος από μακριά. Οι μάχες στο ζωγραφιστό ήταν ομηρικές με τους διαιτητές να αφήνουν τις επαφές και στις δύο πλευρές. Γι' αυτό και ο Γουόκαπ την πλήρωσε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, που ήταν και το τέταρτο φάουλ του, κάτι που έφερε τον Γουίλιαμς-Γκος στο παρκέ.

Με τον Πίτερς να μην είναι εντελώς εντός πνεύματος, επόμενη κίνηση στη σκακιέρα ήταν η επιστροφή του Κάνααν με το σχήμα να χαμηλώνει. Ο ΜακΚίσικ αισθανόταν αρκετά άνετα, ο Γουίλιαμς-Γκος τα ίδια και καλύτερα, κι έτσι η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα με μοναδικό μελανό σημείο τις χαμένες βολές. Από το +13 και μετά όμως, η συγκέντρωση στην επίθεση χάθηκε και η Μπαρτσελόνα βρήκε ψυχολογία, μειώνοντας στο -7 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πήγε να αυτοκτονήσει όμως Κάνααν και Μιλουτίνοφ διασφάλισαν το "break" - Συναγερμός με Πετρούσεφ στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το μομέντουμ ξεκάθαρα με την Μπαρτσελόνα να τον έχει "θολώσει" με την πιεστική της άμυνα. Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν 3:20' μέχρι να βρουν καλάθι, που και αυτό ήρθε μέσω τριών βολών του Κάνααν (58-64). Φαλ και Πίτερς επέστρεψαν αντί Πετρούσεφ και Ράιτ, στο πρώτο πέρασμα του "Αλέκου" από τη φυσική του θέση. Το τέταρτο φάουλ του Γάλλου όμως έφερε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Νίκολα Μιλουτίνοφ!

Από τη στιγμή που η άμυνα σοβάρεψε, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ξανά +10 με καλάθια του ΜακΚίσικ. Όμως ο Ρούμπιο απάντησε με προσωπικό 5-0 μειώνοντας ξανά τη διαφορά. Ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε δύο κακές επιλογές και ο Λαπροβίτολα μείωσε στο καλάθι με απίθανο τρίποντο.

Τότε όμως μίλησε ξανά η προσωπικότητα του Κάνααν ο οποίος με τρίποντο ξεκόλλησε τους Πειραιώτες. Ένα γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ έδωσε αέρα +8 πόντων. Όμως και πάλι οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας με τον Γουόκαπ (στο 70-75 ένα λεπτό πριν το φινάλε) να χάνει στο κατέβασμα την μπάλα και να κάνει και αντιαθλητικό φάουλ το οποίο έβαλε ξανά την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι.

Παρ' όλα αυτά και πάλι τη λύση έδωσε η άμυνα με τον Γουίλιαμς-Γκος να βάζει σωστά το σώμα του στον Βέσελι και να οδηγεί σε λάθος. Ο Πετρούσεφ κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για κάρφωμα όμως πάτησε πολύ άσχημα με το αριστερό του πόδι και χτύπησε στο γόνατο, φεύγοντας υποβασταζόμενος από το παρκέ σε άλλο ένα Όσκαρ ατυχίας των ερυθρόλευκων. Ο Λαρεντζάκης έβαλε τις βολές για το 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77