Με 270 πολιτιστικές εκδηλώσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους θα γίνει «Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός»
ellada-politismos1677
Πολιτισμός

Με 270 πολιτιστικές εκδηλώσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους θα γίνει «Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός»

Με 270 παραστάσεις σε 122 αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία που εδράζουν σε 43 περιφερειακές ενότητες της χώρας αναμένεται να ανοίξει η αυλαία του «Όλη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός» που υλοποιείται από το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού .

Το υπουργείο αποσκοπεί στη στήριξη καλλιτεχνών και τεχνών που δέχτηκαν μεγάλο πλήγμα από την πανδημία covid – 19 και, σ’ αυτό το πλαίσιο, για πάνω από δύο μήνες, παρέχει στο κοινό τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δεκάδων επιλογών. Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, το MOMus, Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης, το Λύκειο Ελληνίδων, Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν, το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και ο Πολιτιστικός Οργανισμός ΝΕΟΝ, το Εθνικό Θέατρο, η Εθνική Λυρική Σκηνή και η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών έχουν ετοιμάσει ένα παραστάσεις, εικαστικές επιδείξεις και χορευτικά σε όλη την Ελλάδα.

Σε ό, τι αφορά το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε και επίσημα από την υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λίνα Μενδώνη, αφορά μια σειρά από καλλιτεχνικές επιλογές και προτάσεις που ξεκινούν από τη μουσική παράσταση «Οι ποιητές μας τραγουδούν» με τον Μανώλη Μητσιά και την Καρυοφυλλιά Καραμπέτη και φτάνουν μέχρι τα μουσικά αφιερώμαμα στον Μίκη Θεοδωράκη από την Εθνική Λυρική Σκηνή και τον Μάνο Χατζιδάκι από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών. Μεταξύ άλλων, περιλαμβάνονται η οπερέτα του Θ. Σακελλαρίδη «Χαλιμά», η παράσταση του Εθνικού Θεάτρου «Σπουδαία Ερείπια, «Το αμάρτημα της Μητρός μου» του Γ. Βιζυηνού, συναυλία της Μαρίνας Σάττι με το γυναικείο φωνητικό σύνολο chórεs και ο «Προμηθέας» από το Θέατρο Τέχνης.

Σημειώνεται πως οι παραστάσεις είναι δωρεάν ενώ οι θεατές θα κληθούν να πληρώσουν είσοδο αποκλειστικά για τα μουσεία και τους αρχαιολογικούς χώρους με την προκράτηση να είναι υποχρεωτική. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κλείσουν τα εισιτήριά τους στην πλατφόρμα https://digitalculture.gov.gr/ ενώ θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Περιφερειακή Ενότητα Αττικής

18 Ιουλίου

Ρεσιτάλ Ανίτα Ρατσβελισβίλι | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 20.30

19 Ιουλίου  

Μπαλέτο ΕΛΣ| Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | 12.00 / 13.00 / 14.00

Χρυσέα Φόρμιγξ / Παιδική Χορωδία ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Βραυρώνας – Αττική | 19.30

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαίο Θέατρο Θορικού – Αττική 19.30

21 Ιουλίου – 30 Ιουλίου

Athens State Line έκθεση του Richard Long | NEON | Ιερό Ελευθερέως Διονύσου, Νότια Κλιτύς Ακρόπολης – Αττική

21 Ιουλίου  

Σπουδαία Ερείπια, Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος – 19ος αιώνας) | Μονή Καισαριανής - Αττική | 19.30

Στις Κορυφές - Athens Classical Players |Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας - Αττική | 20.30

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών - Αττική | 13.30 / 14.30 / 15.30

22 Ιουλίου  

«Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή| Ρωμαϊκή Αγορά

Αθηνών - Αττική | 19.30

Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος - Αττική | 19.30

Το αμάρτημα της μητρός μου | Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική | 19.30

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου - Αττική | 20.30

23 Ιουλίου

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου - Αττική | 20.30

Αθηναίων Πολιτεία - Από το Θησέα στον Σόλωνα | Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική | 19.30   

Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου - Αττική | 19.30

24 Ιουλίου

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων -

Αττική | 19.30

Πλάθοντας τον Προμηθέα | Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική | 19.30

25 Ιουλίου  

Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου (Προαύλιο) - Αττική | 19.30

Πλάθοντας τον Προμηθέα | Λύκειο Αριστοτέλους |19.30

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Τίρυνθας - Αργολίδα | 12.00 / 13.00 / 14.00

Το αμάρτημα της μητρός μου | Μονή Δαφνίου - Αττική | 19.30

26 Ιουλίου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μονή Δαφνίου - Αττική | 19.30

27 Ιουλίου  

Φαντασία με τσέλο και πιάνο | Μονή Καισαριανής - Αττική | 19.00

28 Ιουλίου

Το αμάρτημα της μητρός μου| Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου - Αττική | 19.30

29 Ιουλίου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Μονή Δαφνίου - Αττική | 20.30

 

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας

Πλάτωνος (Παλαίστρα) - Αττική| 19.30

Επετειακή συναυλία για τα 95α γενέθλια του Μίκη Θεοδωράκη| Πλατεία Θησείου - Αττική |20.30

30 Ιουλίου   

Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά - Αττική | 20.30

31 Ιουλίου  

Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά - Αττική | 20.30

Κόρη Αδάμαστη | Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου - Αττική | 19.30

1 Αυγούστου

«Χρόνος  ερωτικός»  Έργο  για  πιάνο  και  φωνή,  σε  μουσική  Λουκά  Θάνου  και  ποίηση  Πάνου  Δημητρόπουλου|  Μονή

Δαφνίου - Αττική | 19.30

2 Αυγούστου

Πανσέληνος Αυγούστου στο Σούνιο – Κουαρτέτο Aenaon| Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου - Αττική | 20.30

3 Αυγούστου   

Εξομολογήσεις | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών - Αττική|20.30

«Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή | Μονή Δαφνίου

- Αττική | 19.30

4 Αυγούστου   

Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου - Αττική | 19.30

5 Αυγούστου     

Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη - Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών -

Αττική | 19.30

6 Αυγούστου   

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική |

19.30

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μονή Δαφνίου - Αττική | 19.30

7 Αυγούστου   

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου - Αττική | 19.30

8 Αυγούστου   

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαίο Θέατρο Θορικού - Αττική | 19.30

9 Αυγούστου   

Τα  πάντα  είναι  ρυθμός  -  Metallon  Quintet  -  Κουιντέτο  χάλκινων  πνευστών  και  κρουστών  της  Κ.Ο.Α.|  Αρχαιολογικό

Μουσείο Μαραθώνα (Αύλειος χώρος) - Αττική | 20.30

19 Αυγούστου   

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας - Αττική | 19.30

Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών - Αττική |21.00

20 Αυγούστου   

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας - Αττική | 19.30

Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών - Αττική |21.00

21 Αυγούστου   

Αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι | Ναός Ολυμπίου Διός - Αττική |20.30

22 Αυγούστου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας - Αττική| Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαιολογικός χώρος Ελευθερών - Αττική |19.30

Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη - Μ. Χρυσικόπουλος | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου - Αττική | 19.30

23 Αυγούστου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Βραυρώνας - Αττική |19.30

25 Αυγούστου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική |

19.30

Ο λόγος στο φλάουτο-Κουαρτέτο με φλάουτο | Ιερά Μονή Πεντέλης - Αττική | 20.30

27 Αυγούστου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων - Αττική | 19.30

28 Αυγούστου   

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας - Αττική | 19.30

Συνάντηση με τον Μότσαρτ | Μουσείο Ακρόπολης - Αττική | 20.30

29 Αυγούστου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας (Ρωμαϊκή αυλή) - Αττική | Ωράριο Λειτουργίας

Μουσείου

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας - Αττική | 19.30

Βάκχες | Αμφιάρειο - Ωρωπός | 19.00

Τα Ρούχα του Ευθύμη Θέου – ΕΜΣΤ | Λύκειο Αριστοτέλη - Αττική | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

30 Αυγούστου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας -

Αττική | 19.30

1 Σεπτεμβρίου

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος - Αττική | 19.00

2 Σεπτεμβρίου  

Πανσέληνος  Σεπτεμβρίου  -  Κουιντέτο  Ξύλινων  Πνευστών  της  Κ.Ο.Α  |  Ι.Ν.  Αγ.  Γεωργίου  (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου  -

Αττική | 20.30

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος (Παλαίστρα) - Αττική |

19.00

4 Σεπτεμβρίου

LAURIUM της  Αργυρώς Χιώτη - ΕΜΣΤ | Αρχαιολογικό Μουσείο  Λαυρίου - Αττική  | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας

έναρξης

5 Σεπτέμβριου  

Συνάντηση με τον ντε Φάγια | Ακαδημία Πλάτωνος - Αττική | 20.30

Το αμάρτημα της μητρός μου | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών - Αττική | 19.00

«Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου - Αττική | 20.30

6 Σεπτέμβριου  

«Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου - Αττική | 20.30

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Στοά του Αττάλου - Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών- Αττική | 19.00

 

8 Σεπτεμβρίου  

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας - Αττική | 19.00

9 Σεπτεμβρίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας - Αττική | 19.00

10 Σεπτεμβρίου  

Η Ακαδημία μας...πηγαίνει Λύκειο! |Λύκειο Αριστοτέλους - Αττική | 20.30

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας -

Αττική | 19.00

Trio El Greco - Οι δύο σχολές της Βιέννης | Μονή Δαφνίου - Αττική | 19.00   

12 Σεπτεμβρίου  

Οι Απάχηδες των Αθηνών | Πρώην Βασιλικό κτήμα Τατοΐου - Αττική | 20.30

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών(16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ηετιώνειας

Πύλης Πειραιά | 19.00

Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών - Αττική | 21.00

13 Σεπτεμβρίου   

Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 21.00

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Τύμβου Μαραθώνα - Αττική| 19.00

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Στοά του Αττάλου - Αττική |21.00

15 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο - Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

Οι Απάχηδες των Αθηνών | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο- Αττική | 20.30

17 Σεπτεμβρίου  

Το αμάρτημα της μητρός μου | Μονή Καισαριανής - Αττική |19.00

18 Σεπτεμβρίου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου -

Αττική |19.00

19 Σεπτεμβρίου

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης - Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου   

20 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης - Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

Phrasis | Περφόρμανς της χορογράφου Τζένης Αργυρίου | ΕΜΣΤ | Ολυμπιείο - Αττική| αναμένεται ο καθορισμός της ώρας

έναρξης

25 Σεπτεμβρίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου - Αττική | 19.00

26 Σεπτεμβρίου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου

- Αττική| 19.00

   

Περιφερειακή Ενότητα Πειραιά

 

24 Ιουλίου   

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 13.00

25 Ιουλίου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30   

26 Ιουλίου

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30

1 Αυγούστου

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας - Πειραιάς | 13.00

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας - Πειραιάς | 20.30

2 Αυγούστου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας - Πειραιάς | 20.30

11 Αυγούστου  

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας - Πειραιάς | 19.30

12 Αυγούστου  

Σπουδαία  Ερείπια  - Η Ελλάδα  με  τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών  (16ος-19ος αιώνας)  |Ευριπίδειο Θέατρο  Σαλαμίνας  -   

Πειραιάς | 19.30

26 Αυγούστου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά |

19.30

3 Σεπτεμβρίου  

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

4 Σεπτεμβρίου  

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά |

19.00

5 Σεπτέμβριου  

Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά |21.00

6 Σεπτέμβριου  

Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 21.00  

12 Σεπτεμβρίου

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών(16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ηετιώνειας

Πύλης Πειραιά | 19.00

13 Σεπτεμβρίου

Συναυλία  Αρχαίας  Ελληνικής  μουσικής  με  το  σύνολο  Χρυσέα  Φόρμιγξ  |Αρχαιολογικό  Μουσείο  Πειραιά  |  Ωράριο

Λειτουργίας Μουσείου

16 Σεπτεμβρίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

24 Σεπτεμβρίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης

 

19 Ιουλίου  

Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών | Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού (Αύλειος χώρος) - Θεσσαλονίκη | 21.00

21 Ιουλίου  

«Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο» | Ρωμαϊκή Αγορά - Θεσσαλονίκη| 21.00

22 Ιουλίου  

Σύνολο Ξύλινων Πνευστών της ΚΟΘ| Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης | 21.00

Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου – «Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη»| Ρωμαϊκή Αγορά

- Θεσσαλονίκη |19.30

23 Ιουλίου  

«Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη»  Σειρά

προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS| Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς - Θεσσαλονίκη | 21.00

29 Ιουλίου  

Χαλιμά | Επταπύργιο - Θεσσαλονίκη | 20.30

30 Ιουλίου  

Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Επταπύργιο - Θεσσαλονίκη | 20.30

«Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά

προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς - Θεσσαλονίκη | 21.00

24 Αυγούστου  

Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Θέατρο Δάσους - Θεσσαλονικη | 21.00

2 Σεπτεμβρίου

Έρως - Ήρως | Προαύλιο Ι.Ν Αγίας Σοφίας - Θεσσαλονίκη | 20.30

10 Σεπτεμβρίου  

2ο Beyond the borders music festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκης |21.00

«Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά

προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο - Θεσσαλονίκη | 21.00

11 Σεπτεμβρίου  

2ο Beyond the Βorders Μusic Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκης |20.15

12 Σεπτεμβρίου  

Μήδεια | Αίθριο Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη | 21.00

17 Σεπτεμβρίου  

«Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά

προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο - Θεσσαλονίκη | 21.00

18 Σεπτεμβρίου  

Η ΚΟΘ συνοδεύει την μέτζο σοπράνο Ελένη Βουδουράκη | Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης | 20.00

26 Σεπτεμβρίου  

Κινηματογραφική Μουσική από την ΚΟΘ | Ρωμαϊκή Αγορά Θεσσαλονίκης | 20.00

Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας

25 Ιουλίου   

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου - Αττική |αναμένεται ο καθορισμός της ώρας

έναρξης

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας - Αργολίδα | 19.30

31 Ιουλίου  

Trio El Greco - Οι δύο σχολές της Βιέννης | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο - Αργολίδα | 21.00   

5 Αυγούστου  

Το αμάρτημα της μητρός μου |Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου - Αργολίδα | 19.30

19 Αυγούστου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου- Αργολίδα | 19.30

20 Αυγούστου  

Το αμάρτημα της μητρός μου| Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου - Αργολίδα | 19.30

21 Αυγούστου

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου

- Αργολίδα | 19.30

2 Σεπτεμβρίου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο - Αργολίδα | 20.30

3 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου - Αργολίδα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο - Αργολίδα | 19.30

11 Σεπτεμβρίου  

Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Μυκηνών - Αργολίδα | 19.00

19 Σεπτεμβρίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαίο Θέατρο Άργους - Αργολίδα|19.00

20 Σεπτεμβρίου  

Σπουδαία  Ερείπια  -  Η  Ελλάδα  με  τα  μάτια  των  ξένων  ταξιδιωτών  (16ος-19ος  αιώνας)|Αρχαιολογικός  χώρος  Ασίνης  

Αργολίδα | 19.00

22 Σεπτεμβρίου  

Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου - Αργολίδα |19.00   

 

Περιφερειακή Ενότητα Ευβοίας

 26 Ιουλίου  

Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικό Μουσείο Ερέτριας - Εύβοια | 21.00

30 Ιουλίου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» - Εύβοια | 19.30

31 Ιουλίου

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός Μουσείο Ερέτριας - Εύβοια | 19.30

22 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ  με  έργα  του  Μίκη  Θεοδωράκη  |  Αρχαιολογικό  Μουσείο  Χαλκίδας  «Αρέθουσα»  -  Εύβοια  |  αναμένεται  ο

καθορισμός της ώρας έναρξης

23 Αυγούστου

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας (Παλαιό, οδός Ελ. Βενιζέλου) - Εύβοια | Ωράριο

Λειτουργίας Μουσείου

6 Σεπτεμβρίου  

Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» -

Εύβοια | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

15 Σεπτεμβρίου

Σπουδαία Ερείπια - Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας

«Αρέθουσα» - Εύβοια | 19.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας

 
20 Ιουλίου  

Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας (Αίθριο) - Ηλεία | 21.00

21 Ιουλίου  

Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη «Οι ποιητές μας τραγουδούν»| Αρχαίο Θέατρο Ήλιδας - Ηλεία | 19.30

25 Ιουλίου  

Τα πάντα είναι ρυθμός - Metallon Quintet - Κουιντέτο χάλκινων πνευστών και κρουστών της Κ.Ο.Α. | Αρχαίο Γυμνάσιο

Ολυμπίας - Ηλεία |18.00

4 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας - Ηλεία | 19.30

Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας - Ηλεία | 18.00

5 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας - Ηλεία | 19.30

6 Αυγούστου  

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας - Ηλεία | 19.30

12 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών - Αχαΐα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

 

Περιφερειακή Ενότητα Κορινθίας

 4 Αυγούστου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Κορίνθου - Κορινθία | 19.30

9 Αυγούστου  

Σπουδαία  Ερείπια  -  Η  Ελλάδα με  τα  μάτια  των  ξένων  ταξιδιωτών  (16ος-19ος  αιώνας)  |Αρχαιολογικός χώρος  Νεμέας  -

Κορινθία |19.30   

18 Αυγούστου

Το αμάρτημα της μητρός μου| Αρχαιολογικός χώρος Aρχαίας Κορίνθου - Κορινθία | 19.30

21 Αυγούστου

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου - Κορινθία | Ωράριο Λειτουργίας

Μουσείου

22 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου - Κορινθία |19.30   

23 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου - Κορινθία | 19.30

8 Σεπτεμβρίου  

Συνομιλώντας με την παράδοση - Μικρή Ορχήστρα της Κ.Ο.Α | Αρχαιολογικός χώρος Νεμέας - Κορινθία | 20.30

23 Σεπτεμβρίου  

Σπουδαία  Ερείπια  -  Η  Ελλάδα  με  τα  μάτια  των  ξένων  ταξιδιωτών  (16ος-19ος  αιώνας)  |  Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας

Κορίνθου - Κορινθία | 19.00

Περιφερειακή Ενότητα Μεσσηνίας

18 Ιουλίου   

Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Κάστρο Πύλου - Μεσσηνία | 21.00

26 Ιουλίου

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας - Μεσσηνία | 12.00 / 13.00 / 14.00   

29 Ιουλίου   

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Εκκλησιαστήριο Αρχαίας Μεσσήνης - Μεσσηνία| 19.30

30 Ιουλίου   

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Ανάκτορο Νέστορος - Μεσσηνία | 19.30

1 Αυγούστου  

Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαίο Θέατρο Μεσσήνης - Μεσσηνία |19.30

2 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης - Μεσσηνία | 20.30

3 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης - Μεσσηνία| 19.30

7 Αυγούστου

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας - Μεσσηνία | 19.30   

9 Αυγούστου

Ρεσιτάλ Δημήτρη Πλατανιά | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας - Μεσσηνία | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Λακωνίας

21 Ιουλίου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Μονεμβασιάς - Λακωνία | 20.30

27 Ιουλίου  

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Πλατεία Πύργου Τζανετάκη Γυθείου - Λακωνία | 19.30   

 

28 Ιουλίου

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία κάτω Πύλης - Λακωνία | 19.30

2 Αυγούστου  

Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία Κάτω Πύλης - Λακωνία| 19.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Φωκίδας

24 Ιουλίου   

Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών - Φωκίδα | 21.00

12 Αυγούστου  

Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών - Φωκίδα | 18.00

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά - Φωκίδα | 19.30

13 Αυγούστου

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά - Φωκίδα | 19.30

18 Αυγούστου  

Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη - Μ. Χρυσικόπουλος | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά

- Φωκίδα | 19.30

25 Αυγούστου   

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών - Φωκίδα | 18.00

Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας

20 Ιουλίου   

Ο Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης συναντά τη Δήμητρα Σελεμίδου. Μουσική Περιήγηση: από τα ερωτικά τραγούδια του

Γιαννίδη, στις Εικόνες Από Μία Έκθεση του Mussorgsky | Ρωμαϊκό Ωδείο Δίου - Πιερία | 19.30

25 Ιουλίου  

Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου - "Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη"| Βυζαντινό Κάστρο

Πλαταμώνα - Πιερία | 19.30

8 Αυγούστου   

Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαιολογικός χώρος Δίου - Πιερία | 21.00

22 Αυγούστου

Μήδεια | Αρχαιολογικός χώρος Πύδνας - Πιερία | 21.00

25 Αυγούστου

Trio El Greco - Οι δύο σχολές της Βιέννης | Βυζαντινό Κάστρο Πλαταμώνα - Πιερία| 19.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Λαρίσης

23 Αυγούστου  

Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο - Λάρισα | 19.00

1 Σεπτεμβρίου

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας - Λάρισα | 13.00

2 Σεπτεμβρίου

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο - Λάρισα | 20.30

3 Σεπτεμβρίου

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο - Λάρισα | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας

 

19 Ιουλίου

«Κωνσταντίνος Καβάφης - Όνειρο» | Φρούριο Καβάλας | 21.30

24 Ιουλίου   

Ριχάρδος Β’ - Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Φρούριο Καβάλας | 21.00

1 Αυγούστου

Χαλιμά | Φρούριο Καβάλας | 20.30

2 Αυγούστου  

Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Φρούριο Καβάλας | 20.30

8 Αυγούστου  

Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων - Καβάλα | 21.00

19 Αυγούστου  

Στα όνειρα των ποιητών | Κάστρο Καβάλας | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης

5 Αυγούστου

Χαλιμά | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας - Ροδόςπη | 20.30

6 Αυγούστου  

Θέλω να δω τον Πάπα! (1920)|Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας - Ροδόπη | 20.30

19 Αυγούστου  

Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας - Ροδόπη | 19.00

29 Αυγούστου

Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας - Ροδόπη | 20.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Κέρκυρας

22 Ιουλίου  

Χαλιμά | Παλαιό Φρούριο - Κέρκυρα | 20.30

23 Ιουλίου

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο - Κέρκυρα| 13.00 / 14.00 / 15.00

26 Ιουλίου  

Ριχάρδος Β’ - Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλαιό Φρούριο - Κέρκυρα | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας

 

29 Ιουλίου  

Ριχάρδος Β’- Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Κάστρο Ναυπάκτου - Αιτωλοακαρνανία | 21.00

18 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου - Αιτωλοακαρνανία | 20.30

19 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου - Αιτωλοακαρνανία | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Βοιωτίας

 

1 Αυγούστου  

Αθηναίων Πολιτεία - από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών - Βοιωτία | 19.30

7 Αυγούστου & 8 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών - Βοιωτία | 20.30

6 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών - Βοιωτία | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

 

Περιφερειακή Ενότητα Δωδεκανήσων

31 Ιουλίου

Ριχάρδος Β’ Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου - Δωδεκάνησα | 21.00

5 & 6 Σεπτεμβρίου

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου- Δωδεκάνησα |19.30

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων στον Νομό Έβρου

8 Αυγούστου  

Χαλιμά | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης - Έβρος   

9 Αυγούστου  

Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης - Έβρος   

13 Αυγούστου  

Μήδεια | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαμοθράκης - Έβρος   

 

Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας

21 Αυγούστου  

Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος - Μαγνησία | 19.0029 Αυγούστου

Έρως - Ήρως | Αρχαίο Θέατρο Μίεζας - Ημαθία | 20.00

31 Αυγούστου  

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου - Μαγνησία | 13.00

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου - Μαγνησία | 20.30

 

1 Σεπτεμβρίου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου - Μαγνησία| 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων

 

5 Σεπτέμβριου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Φρούριο - Τρίκαλα | 20.30

6 Σεπτεμβρίου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Βυζαντινό Κάστρο Φαναρίου - Καρδίτσα | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη |Αρχαιολογικό Μουσείο - Καρδίτσα |13.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Κυκλάδων

25 Ιουλίου  

Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αγορά των Κομπεταλιστών Δήλου - Κυκλάδες |

19.30   

26 Ιουλίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Μυκόνου - Κυκλάδες | 12.00 / 13.00 / 14.00

30 Αυγούστου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Σύρου – Κυκλάδες| Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου

 

Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων

24 Ιουλίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο - Ιωάννινα | 12.00 / 13.00 / 14.00

25 Ιουλίου  

Χαλιμά | Κάστρο - Ιωάννινα | 20.30

26 Ιουλίου  

Θέλω να δω τον Πάπα! (1920)| Κάστρο - Ιωάννινα | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου

29 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30

30 Αυγούστου  

Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας

 

24 Ιουλίου  

Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου| Αιγές, Βασιλικοί Τάφοι - Ημαθία | 21.00

21 Αυγούστου  

Έρως - Ήρως | Αρχαίο Θέατρο Μίεζας - Ημαθία | 20.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου

 

19 Αυγούστου  

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός Χώρος Μαλίων - Ηράκλειο | 19.00

20 Αυγούστου  

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός χώρος Γόρτυνας - Ηράκλειο |19.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας

 

7 Σεπτεμβρίου  

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Βυζαντινό Κάστρο Φαναρίου - Καρδίτσα | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης

Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη |Αρχαιολογικό Μουσείο - Καρδίτσα |13.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς

 

24 Αυγούστου  

Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Αρχαιολογικό Μουσείο Άργους Ορεστικού - Καστοριά | 21.00

12 Σεπτεμβρίου

Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ | Βυζαντινό Μουσείο Καστοριάς - Καστοριά | 20.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης

 

25 Αυγούστου  

Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Μουσείο Αιανής Κοζάνης (Αύλειος χώρος) - Κοζάνη |21.00

13 Σεπτεμβρίου  

Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ| Μουσείο Αιανής (Αύλειος χώρος) - Κοζάνη | 20.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Λέσβου

 

21 Αυγούστου

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης - Λέσβος |20.30

22 Αυγούστου  

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης - Λέσβος | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου

 

21 Αυγούστου  

Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Μονή Αρκαδίου - Ρέθυμνο | 19.00

27 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φορτέτζα - Ρέθυμνο | 19.00   

 

Περιφερειακή Ενότητα Σάμου

 

26 Αυγούστου   

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο θέατρο Πυθαγορείου - Σάμος | 20.30

27 Αυγούστου  

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο Θέατρο Πυθαγορείου - Σάμος | 20.30

  

Περιφερειακή Ενότητα Χαλκιδικής

 

27 Αυγούστου  

Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών της ΚΟΘ | Αρχαιολογικός χώρος Ολύνθου Χαλκιδικής | 21.00

28 Αυγούστου  

Σύνολο τσέλων και ξύλινων πνευστών της ΚΟΘ | Αρχαία Στάγειρα - Χαλκιδική | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Χανίων

 

25 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας - Χανιά | 19.00

26 Αυγούστου  

Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας - Χανιά | 19.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Χίου

 

24 Αυγούστου   

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού - Χίος | 19.00

25 Αυγούστου  

Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού - Χίος | 19.00

  

Περιφερειακή Ενότητα Θράκης

 

12 Σεπτεμβρίου

2ο Beyond the Βorders Μusic Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκης |20.15

13 Σεπτεμβρίου  

2ο Beyond the Borders Music Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκη | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Αλεξανδρούπολης

 

22 Ιουλίου

Ριχάρδος Β’ Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά| Οικοπάρκο Αλτιναλμάζη - Αλεξανδρούπολη | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Αρκαδίας

 

26 Αυγούστου  

Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μεγαλόπολης - Αρκαδία | 19.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Άρτας

 

23 Ιουλίου   

Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη - Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Κάστρο Άρτας | 19.30   

 

Περιφερειακή Ενότητα Αχαΐας   

 

20 Ιουλίου  

Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη «Οι ποιητές μας τραγουδούν» | Φρούριο Ρίου – Αχαΐα | 19.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Κιλκίς

 

19 Σεπτεμβρίου

Ορχήστρα ΚΟΘ | Ευρωπός - Κιλκίς |20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Ξάνθης

 

30 Σεπτεμβρίου  

Ορχήστρα ΚΟΘ | Άβδηρα - Ξάνθη | 20.30

 

Περιφερειακή Ενότητα Πέλλας

 

23 Ιουλίου

«Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο» | Αρχαιολογικός χώρος Πέλλας | 21.00

 

Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας

 

22 Ιουλίου

Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Ρωμαϊκό Ωδείο Νικόπολης - Πρέβεζα| 21.00   

 

Περιφερειακή Ενότητα Φθιώτιδας

 

13 Σεπτεμβρίου  

Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών - Φθιώτιδα | Ωράριο Λειτουργίας

Μουσείου

Aποδοχή Cookies

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies της Google ή/και άλλων παρόχων διαφήμισης για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας. Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookies.

Διαβάστε περισσότερα