Σκιά του εαυτού της η Εθνική ομάδα πόλο ηττήθηκε κατά κράτος από τη Σερβία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στο Γκουάντζου της Κορέας. Το σκορ (3-9) αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Μόνο στο δεύτερο 8λεπτο μπόρεσαν οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους. Σε εκείνο το σημείο μείωσαν 6-3, με επιμέρους σκορ 3-2, αλλά στη συνέχεια έμειναν 22:30 λεπτά χωρίς γκολ.
Μετά τη βαριά ήττα η ελληνική ομάδα κατετάγη 3η στον 1ο όμιλο και για να προκριθεί στους 8 της διοργάνωσης καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο των ΗΠΑ ή της Αυστραλίας. Οι δυνατότητες, βέβαια, υπάρχουν, αλλά πρέπει και να βγουν στην πισίνα.
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 0-0, 3-0.
Σερβία (Σάβιτς): Ριστίσεβιτς, Μάντιτς 4, Ράσοβιτς Β. 1, Ραντέλοβιτς, Τσουκ, Λάζιτς 2, Βίτσο, Ντέντοβιτς, Γιάκσιτς, Ντράσοβιτς, Στογιάνοβιτς 1, Ράσοβιτς Σ. 1, Ντομποζάνοβ.
Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου, Φουντούλης 1, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.