Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο παιχνίδι από την Ομόνοια και πήρε άνετα την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Ερυθρόλευκοι, θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα με τη νίκη από την Κύπρο.

Η ομάδα του Πειραιά, μετά το 2-0 στο Φάληρο επί της Ομόνοιας, πήρε... χαλαρό 0-0 στην Κύπρο και μαζί την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για 20ή φορά στην ιστορία της. Ο Ολυμπιακός αναμένεται να εισπράξει από την UEFA περίπου 32.000.000 ευρώ για την πρόκρισή του!

Μετά από ένα άνευρο α' ημίχρονο, όπου ο ΟΣΦΠ είχε στόχο να κρατήσει το 2-0 του πρώτου αγώνα, στο β' 45λεπτο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έκαναν πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Φαμπιάνο, ο οποίος ήταν εκπληκτικός κάτω από τα δοκάρια του.